یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
اخبار ویژه
انجام فعالیت بدنی برای سالم ماندن در پیری ضروری است، به خصوص اگر بیشتر وقت خود را روی مبل و تماشای صفحه تلویزیون می‌گذرانید. یک مطالعه اخیر تأثیرات مضر تماشای تلویزیون و بی‌تحرکی را بر روند سلامتی در پیری بررسی کرده است. بی‌تحرکی چهارمین عامل مرگ زودرس در جهان است.
یک مطالعه بزرگ تأیید می‌کند که یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاهخواری که برای نجات کره زمین طراحی شده است، عمر مردم را نیز افزایش می‌دهد.
اگر صبح‌ها دچار ضربان دردناکی در سرتان می‌شوید، می‌تواند نگران‌کننده باشد، اما نترسید شما تنها نیستید. برخی از افراد این سردرد را به کم‌آبی یا کمبود خواب نسبت می‌دهند، در حالی که برخی دیگر نگران سلامتی خود هستند و ممکن است بر این باور باشند که اتفاق بدتری در حال وقوع است.
رئیس انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران گفت: رژیم‌های غذایی برای افرادی که اضافه وزن آزار دهنده و خطرناک دارند محدودیت زمانی دارد؛ انسان موجودی همه چیز خوار است به همین دلیل رژیم دائمی نداریم.
محققان ایتالیایی بر تأثیر رژیم غذایی غربی بر خطر ابتلاء به بیماری‌هایی از جمله بیماری التهابی روده و بیماری آلزایمر تأکید کردند.
مطالعات جدید نشان می‌دهد افرادی که مقادیر زیادی از غذاهای فوق‌فرآوری شده مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس هستند.
در حالی که زوال عقل در افراد مسن بسیار شایع‌تر است، سالانه صدها هزار نفر به زوال عقل زودرس (YOD) در سنین جوانی مبتلا می‌شوند و یک مطالعه گسترده عوامل مرتبط با سبک زندگی و سلامتی را در این‌باره شناسایی کرده است.
مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی، نقش تغذیه مناسب را در کاهش علائم و جلوگیری از پیشرفت بیماری آسم موثر عنوان کرد.
گروه تحقیقاتی دانشگاه سوینبرن به افراد توصیه می‌کند شب‌ها هشت ساعت و ۲۰ دقیقه بخوابند تا سلامتی کلی‌شان حفظ شود و از خوابیدن کمتر یا بیشتر از میزان توصیه‌شده اجتناب کنند.
آمار ابتلا به بیماری‌های آلرژیک در جهان به سرعت در حال افزایش است و متخصصان معتقدند به دلیل صنعتی شدن دنیای مدرن، تغییر الگوی زندگی‌ها، مدل ساختمان‌سازی‌ها، آلودگی هوا و تغذیه این آمار همچنان رو به افرایش خواهد ماند.
محققان دریافتند افرادی که به طور منظم از پله‌ها بالا می‌روند، در مقایسه با افرادی که همیشه از آسانسور استفاده می‌کنند، ۲۴ درصد کمتر در معرض خطر مرگ به هر دلیلی و ۳۹ درصد کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند.
مدت‌هاست که مشخص شده است قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌های کشاورزی می‌تواند تا حد زیادی احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهد.
به گفته محققان، به رغم رواج رژیم‌های فستینگ، اگر شما فقط کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید، بدون توجه به زمانی که غذا می‌خورید، کاهش وزن رخ می‌دهد.