یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲
اخبار ویژه
متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کم‌تحرک بودن در زندگی روزمره علاوه بر تاثیراتی که بر جسم می‌گذارد، عوارض زیادی هم روی سلامت روان دارد؛ گفت: کم‌تحرکی در طولانی‌مدت یکی از دلایل مرگ زودرس است و علاوه بر اثرات طولانی مدت، عوارض نامطلوبی دارد که می‌توانید روزانه آنها را احساس کنید.
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که فواید دویدن در هوای سرد بیشتر از دویدن در شرایط گرم‌تر است. هوای سرد می‌تواند به دوندگان کمک کند چربی بیشتری بسوزانند، وزن بیشتری کم کنند و به طور کلی احساس سلامتی کنند.
اگر دائم بیمار می‌شوید، ممکن است به دلیل عملکرد ضعیف سیستم ایمنی یا سایر شرایط سلامتی باشد که بر این مسئله دامن می‌زنند. همیشه نمی‌توانید از بیماری پیشگیری کنید، اما شاید بتوانید رژیم غذایی و سبک زندگی خود را اصلاح کنید تا سلامت و ایمنی بدن خود را ارتقاء دهید.
احساس خستگی مداوم، بر سلامت روان تاثیرات جدی می‌گذارد ضمن اینکه می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت جدی پزشکی باشد که ممکن است فرد از آن آگاه نباشد.
نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین B۱۲ ممکن است در برابر کوچک‌شدن مغز با افزایش سن محافظت ایجاد کند. در این تحقیق، افرادی که سطح ویتامین B۱۲ بالاتری داشتند، ۶ برابر کمتر در معرض کوچک‌شدن مغز قرار داشتند.
یک مطالعه جدید بر اساس تجزیه و تحلیل متابولوم شرکت‌کنندگان، شواهد قطعی‌تری پیدا کرده است که مصرف رژیم مدیترانه‌ای باعث کاهش زوال شناختی در افراد مسن می‌شود.
دریافت بیش از حد کافئین باعث بروز آثار ناخوشایند متعددی مانند عصبانیت، آشفتگی، اضطراب، بی‌خوابی، تحریک دستگاه گوارش، اسهال و وابستگی می‌شود. با این حال شاید برخی افراد به شکل آگاهانه مصرف مواد غذایی که از وجود کافئین در آن مطلع هستند را برای کاهش عوارض کنار بگذارند؛ اما باز هم برخی موادغذایی هستند که منابع پنهان کافئین هستند.
به یاد داشته باشید که ۲۰ درصد از نیاز بدن شما به هیدراتاسیون می‌تواند از غذاها تامین شود. احتمالا از قبل می‌دانید که غذاهایی مانند طالبی، اسفناج و هندوانه دارای میزان آب بالایی هستند و می‌توانند به هیدراتاسیون شما کمک کنند اما بلغور جو دوسر نیز می‌تواند به شما کمک کند تا نیازهای هیدراتاسیون خود را رفع کنید.
متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن تشریح مهمترین نشانه‌های ابتلا به پارکینسون، گفت: علت ابتلا به بیماری پارکینسون ناشناخته است اما عوامل محیطی یا ژنتیکی در ابتلا به این بیماری بی‌تأثیر نیست.
یک متخصص فیزیولوژی، درباره تدابیر طب ایرانی برای کنترل دیابت، نکاتی را متذکر شد و گفت: امروزه سبک زندگی ماشینی باعث شده تا بیماری‌هایی همچون دیابت شیوع پیدا کند که عوارض زیادی را برای فرد ایجاد کرده و به ارگان‌های بدن همچون کلیه‌ها، کبد، چشم و سایر ارگان‌های بدن ضررر می‌رساند.
بر اساس نتایج تحقیقات جدید، یوگا ممکن است برای افراد مبتلا به صرع با کاهش دفعات تشنج و اضطراب همراه باشد.
محققان اعلام کردند رژیم غذایی کم‌چرب با خستگی ناتوان‌کننده بسیاری از بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) مقابله می‌کند.
متابولیسم به این معناست که چگونه بدن شما غذا را به انرژی تبدیل می‌کند. مسیرهای متابولیسم تکیه بر مواد مغذی دارد که برای تولید انرژی تجزیه می‌شوند. این انرژی به نوبه خود توسط بدن برای تولید پروتئین‌های جدید و... مورد نیاز است. مواد مغذی ضروری انرژی و مواد شیمیایی ضروری که بدن خود نمی‎تواند سنتز کند را تأمین می‌کنند.