چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

«دهقانیان» مدیر حفاظت و اطلاعات دادگستری استان البرز شد

در مراسمی که با حضور قائم مقام مرکز حفاظت ‌اطلاعات قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری استان البرز، رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاونان رئیس کل، جمعی از رؤسای دادگستری و دادستان‌های استان برگزار شد، از زحمات «سید مرتضی میرغفاری» تقدیر و «علیرضا دهقانیان» به عنوان مدیر جدید حفاظت و اطلاعات دادگستری استان البرز معرفی شد.

به گزارش رمزگشانیوز؛  «سید مرتضی میرغفاری» از مرداد ماه 1394 مسئولیت حفاظت و اطلاعات دادگستری را بر عهده داشت و جای خود را به «علیرضا دهقانیان» داد که اواخر سال 98 به عنوان دادستان ساوجبلاغ معرفی شده بود.

در آئین تودیع و معارفه رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان البرز  که با حضور جمعی از مقامات و مسئولان عالی‌رتبه قضائی البرز برگزار شد، از زحمات «سید مرتضی میرغفاری» قدردانی و «علیرضا دهقانیان» به عنوان مدیرجدید حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان البرز معرفی شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز در این آئین ضمن اشاره به نامه مهم حضرت علی علیه السلام به مالک اشتر که به عنوان منشور حقوق اساسی نامه‌ای آشنا برای قضات و کارکنان قوه قضائیه محسوب می‌شود، گفت: در این نامه که امیرالمومنین(ع) به تفصیل در آن به تشریح حقوق شهروندان، شرایط والی و حاکم و رابطه شهروندان با حکومت پرداخته است از دو منظر به بحث نظارت پرداخته‌اند. در دیدگاه اول که مربوط به شهروندان و مردم عادی جامعه است، تاکید شده که از تجسس در امور مردم و کشف معایب دیگران خودداری شود.

«حسین فاضلی هریکندی» با اشاره به بخشی از این نامه اظهار داشت: در این نامه حضرت خطاب به مالک اشتر می‌فرمایند که دورترین مردم به تو و بدترین آنها در نظر تو باید کسانی باشند که دنبال عیوب مردم هستند و می‌فرمایند در مردم و جامعه عیوبی وجود دارد که حاکم و والی سزاوارترین افراد در پوشاندن معایب شهروندان هستند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان البرز در تشریح این نامه اظهار داشت: حضرت علی (ع) در ادامه می‌فرمایند، مبادا سعی کنی که چیزی که از دید تو پنهان است را کشف کنی به جهت اینکه آنچه که شما نسبت به آن وظیفه دارید اموری است که بر تو آشکار شده است و اگر امر پنهانی بوده که از دید حاکم پنهان مانده و کشف نشده، خداوند در روز قیامت در خصوص آن داوری خواهد کرد.

فاضلی هریکندی در ادامه به تشریح دیدگاه دیگر در خصوص نظارت در عهدنامه مالک اشتر اشاره و بیان داشت: از منظر دیگر که مربوط به وظایف حاکمیت در خصوص نظارت بر عملکرد کارکنان حکومت است، امام علی(ع) در همان نامه نسبت به کارگزاران می‌فرمایند، برای انتخاب کارگزار و کارمند و محول کردن امور اداریِ دولت، باید افراد با اِختبار منصوب شوند، یعنی کارکنان دولت باید بر اساس گزینش و بررسی و بدون توصیه و سفارش دوست و آشنا و بر اساس شایسته‌سالاری انتخاب شوند و علاوه بر آن پس از انتصاب هم رها نشوند و بر عملکرد کارکنان باید نظارت مداوم صورت گیرد و نظارت بر کارکنان موجب احراز استمرار امانتی که به عهده آنها گذاشته شده و مدارای آنها با مردم می شود.

وی افزود: به عبارت دیگر امام(ع) در عهدنامه مالک از یک طرف، در خصوص عموم شهروندان به عدم امکان تجسس در امور آنها توصیه می‌فرمایند و از طرف دیگر در خصوص کارگزاران و کارکنان حکومت به لزوم نظارت مداوم بر عملکرد آنها اشاره می‌فرمایند.

مسئولان برای پیشگیری از تخلف، از کنار گزارشات به سادگی عبور نکنند

رئیس شورای قضایی استان البرز با بیان اینکه مجموعه حفاظت و اطلاعات که وظیفه نظارت بر پرسنل و کارکنان قوه قضائیه و نیز کلیه مرتبطین قوه را بر عهده دارد، وظیفه سنگین‌تری نسبت به سایر نهادهای نظارتی دارد، گفت: به همین جهت هم از جهت کار فیزیکی که گاه شب و روز را باید به این امر اختصاص دهند کار سختی دارند و هم از این نظر که مطابق الزامات مربوط به نحوه نظارت مذکور در عهدنامه مالک اشتر، باید دقت شود که به نحوی اقدام شود که در کنار انجام وظائف مربوط به نظارت بر عملکرد کارکنان، حقوق اشخاص و حریم خصوصی آنها هم رعایت شود که این امر کار بسیار حساسی است که فقط با توکل به خداوند متعال می‌توان آن را به درستی انجام داد.

فاضلی هریکندی با اشاره به وظیفه مهم حفاظت و اطلاعات در خصوص اظهارنظر راجع به صلاحیت‌ها که در واقع نوعی داوری است، افزود: حساسیت اظهارنظر از این جهت حائز اهمیت است که اگر فردی را برای انتخاب یا معرفی در جایگاهی رد یا قبول کنند، علاوه بر تعیین سرنوشت آن فرد، تاثیر مستقیم آن در جامعه نمود عینی خواهد داشت. چه بسا ممکن است فردی که دارای صلاحیت است از مسئولیتی بازداشته شود که در واقع دستگاه و جامعه‌ از حضور و خدمت وی محروم شود و برعکس ممکن است صلاحیت فردی تایید شود که خدای نکرده سبب ضررهای جبران‌ناپذیری برای جامعه شود.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان البرز در بخش دوم سخنان خود با اشاره به آخرین دیدار حضوری مقام معظم رهبری با مسئولان عالی قوه قضائیه اظهار داشت: طبق فرمایش معظم له وظیفه اصلی دستگاه قضا مبارزه با فساد است، اعم از فساد بیرون و درون قوه قضائیه، ولی تاکید فرمودندکه مبارزه با مفاسد درون دستگاه قوه قضائیه به جهت اینکه این قوه متولی مبارزه با فساد است، اولویت دارد.

وی افزود: رئیس محترم قوه قضائیه نیز در همایش اخیر حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه فرمودند، وظیفه حفاظت و اطلاعات، حفاظت از اسناد، اماکن و حفاظت از اشخاص است ولی سخت‌ترین بخش کار هم، حفاظت از اشخاص است که باید به نحوی اقدام شود که از نیروی انسانی صیانت شود.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه ریاست معظم قوه قضاییه همچنین در دومین همایش حفاظت اطلاعات قوه قضاییه فرمودند که بحث نظارت به معنای بی اعتمادی نیست بلکه به معنای تداوم اعتماد است، اظهار داشت: گرچه وظیفه مهم نظارت از نظر سازمانی به عهده مراجع نظارتی از جمله حفاظت و اطلاعات است ولی به معنای سلب مسئولیت از دیگران نیست و تمام ارکان و پرسنل قوه قضائیه، خصوصا تمام مدیران واحدهای قضایی در هر مرتبه که هستند باید به امر نظارت و سلامت پرسنل و مجموعه حساسیت ویژه داشته باشند و از کنار مسائل و گزارش‌ها به سادگی عبور نکرده و بررسی لازم را انجام و در صورت لزوم به جهت پیشگیری از بروز مشکلات بیشتر تذکر دهند.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه درحال حاضر در استان البرز حدود ۵۰ درصد از قضات زیر پنج سال سابقه قضاوت دارند، گفت: این امر وظیفه سنگینی را بر عهده همه ما گذاشته که بتوانیم اقداماتی انجام دهیم که تا پایان خدمت از آنها صیانت کنیم.

وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات «سید مرتضی میر غفاری» که در این مدت علاوه بر مسئولیت حفاظت اطلاعات، سرپرستی دادگاه‌های تجدیدنظر استان را هم به عهده داشت، برای وی آرزوی موفقیت کرد.

رئیس شورای قضایی استان البرز همچنین از زحمات «علیرضا دهقانیان» به عنوان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ساوجبلاغ  که از امروز به عنوان مدیر جدید حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان البرز معرفی شده است، تشکر کرد و افزود: از زمانی که وی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ساوجبلاغ مشغول به فعالیت شد، شاهد بهبود کمی و کیفی عملکرد دادسرای ساوجبلاغ بوده‌ایم که جای قدردانی دارد.

انتهای پیام/
گالری عکس
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات