شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

وزیر نیرو از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران بازدید کرد

وزیر نیرو اعلام کرد: امروز با تکیه بر علم و دانش متخصصان صنعت برق کشور و ظرفیت‌های علمی شرکت‌های دانش بنیان داخلی بسیاری از قطعات و تجهیزات این صنعت ساخت ایران است.

البرز- رمزگشانیوز؛ علی اکبر محرابیان عصر پنجشنبه در حاشیه افتتاح خط تولید «شینه» یا سیم پیچ‌های ژنراتورهای نیروگاهی و بازدید از شرکت تعمیرات قطعات نیروگاهی ایران در شهرستان فردیس استان البرز افزود: قطعات واحدهای نیروگاهی قدیمی کشور ساخت خارج است که اکنون توسط شرکت‌های دانش بنیان ایرانی این قطعات تولید می‌شود.
وی گفت: امروز با تکیه بر علم و دانش متخصصان صنعت برق کشور و ظرفیت‌های علمی شرکت‌های دانش بنیان داخلی بسیاری از قطعات و تجهیزات این صنعت ساخت ایران است.
محرابیان اظهار کرد: امروز ۲ شرکت برق حرارتی و تعمیرات نیروگاهی در کشور پیشتاز هستند و بیشترین قراردادها را با شرکت‌های دانش بنیان داخلی دارند.
وزیر نیرو ادامه داد: قطعاتی که برای اولین بار در کشور با همکاری شرکت‌های دانش بنیان ساخته شده از کیفیت بالایی برخوردار هستند و هرروز با بهره گیری از ظرفیت دانش بنیان‌ها شرایط نیروگاه‌های برق آبی و حرارتی کشور بهتر می‌شود.

اجرای ۱۸۰ پروژه و اقدام برای عبور از فصل گرما
وزیر نیرو با اشاره به اجرای پروژه های متعدد طی سال گذشته و اوایل امسال گفت: در حال فراهم کردن شرایط برای عبور از پیک فصل گرما هستیم.
محرابیان اظهار کرد: با توجه به ورود به فصل گرما با تلاش کارکنان وزارت نیرو از سال گذشته ۱۸۰ پروژه و اقدام را در دستور کار قرار دادیم که در بخش های مختلف مانند توسعه نیروگاه‌ها، شبکه ها و اقدامات نرم افزاری مانند مدیریت مصرف در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات ما آماده سازی کل نیروگاه‌های کشور برای تولید حداکثری برق در شرایط اوج مصرف تابستان است؛ به همین منظور برخی از نیروگاه‌های ما تعمیرات اساسی، بازبینی و تعدادی هم به استانداردسازی شرایط نیاز دارند که برای تولید حداکثری آماده شوند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات توسعه شبکه پست ها و خطوط انتقال برق کشور بوده که رفع حبس تولید، اصلاح ولتاژ و استاندارد کردن برق از جمله اقدامات به شمار می‌رود.
محرابیان گفت: از ۱۸۰ پروژه و اقدام در دستور کار، حدود ۷۵ پروژه در زمینه تقویت شبکه‌های برق از جمله در استان‌های البرز، تهران ، مازندران، خوزستان سیستان و بلوچستان است و در این قالب چندین پست ۴۰۰ کیلوولت، ۲۳۰ کیلو ولت، خطوط انتقال فشار قوی و فوق توزیع را در دست اجرا داریم.

آماده سازی نیروگاه‌ها توسط شرکت تعمیر نیروگاهی ایران
وزیر نیرو با اشاره به اقدامات شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در فردیس اظهار کرد: این مجموعه نیز نقش اساسی در تعمیر و تامین تجهیزات نیروگاهی کشور دارد.
محرابیان اظهار کرد: شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران مستقر در فردیس البرز افزون بر تولید و تعمیر قطعات نیروگاه‌های کشور، اکنون نیز یک پروژه مهم نیز در زمینه تعمیر ژنراتور نیروگاه رودبار لرستان را در دست اقدام دارد که به زودی آماده می شود.
وی بیان کرد: از آنجا که ما تا پیش از این تجربه کافی برای تعمیر چنین بخش‌های نیروگاهی را نداشتیم اما با اعتماد و تکیه بر دانش متخصصان داخلی توانستیم تعمیر این ژنراتور را به دست بگیریم و آن را به خوبی پیش ببریم.
محرابیان گفت : در زمان حاضر کار تعمیر سالانه بیشتر نیروگاههای کشور پایان یافته و قرار است تا پانزدهم اردیبهشت ماه جاری تعمیر تمام نیروگاه‌ها کامل شود؛در بخش انرژی های تجدید پذیر و خورشیدی نیز اقدامات خوبی در کشور انجام شده و یا در اجرا است و در تلاش هستیم تا دراین بخش به خودکفایی کامل برسیم.

ساخت نیروگاه در خارج از کشور
وزیر نیرو اظهار کرد: یکی از بخش‌هایی که بیشترین صادرات خدمات و مهندسی داریم بخش نیروگاهی کشور است که تاکنون نیروگاه‌های زیادی در خارج کشور اجرا شده ضمن آنکه طی سال‌های اخیر نیروگاه‌های بسیاری از کشورها را تعمیر و بازسازی کرده‌ایم.
محرابیان بیان کرد:  برای ارتقای صنعت برق کشور  نیاز به چندین آیین نامه و اقدامات اجرایی داشتیم که همه آنها اجرا شده و تنها تصویب آیین نامه ماده ۱۰ باقی مانده است که انتقال یارانه سوخت از شروع زنجیره به انتهای زنجیره مصرف است؛ این آیین نامه در نوبت تصویب دولت قرار دارد.
شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران مستقر در فردیس در زمینه ساخت و تولید قطعات نیروگاهی از جمله ۱۷ نوع تجهیز نیروگاهی با بیش از هفت هزار قطعه نیروگاهی فعالیت دارد.خط تولید شینه ها یا سیم پیچی ژنراتورهای نیروگاهی با ساخت ماهانه ۳۰۰ دستگاه شینه با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.
وزیر نیرو از بخش‌های مختلف شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در فردیس بازدید کرد.

 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات