چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲

یک میلیون مترمکعب آب رودخانه کردان ساوجبلاغ ذخیره‌سازی شد

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان البرز از هدایت و ذخیره‌سازی یک میلیون مترمکعب آب رودخانه کردان در جریان بارش‌های اخیر به سمت سفره‌های زیرزمینی دشت ممنوعه هشتگرد شهرستان ساوجبلاغ خبر داد.

البرز- رمزگشانیوز؛ جلال برتری افزود: در جریان بارش های۲ هفته اخیر استان البرز افزون بر ذخیره سازی بخشی از آب رودخانه کردان، بخش دیگر از آب این رودخانه به سمت تالاب صالحیه شهرستان نظرآباد هدایت شد.
وی ادامه داد: با این اقدام از هدررفت آب‌های سطحی ناشی از بارش ها در غرب استان البرز جلوگیری به عمل آمد.
برتری با بیان اینکه ظرفیت ذخیره سازی طرح تغذیه مصنوعی دشت هشتگرد شهرستان ساوجبلاغ ۱۲.۵ میلیون مترمکعب است، گفت: این طرح شامل بند انحرافی، حوضچه رسوب‌گیر و پنج حوضچه تغذیه آبخوان (سفره زیر زمینی) است که تا کنون سه حوضچه آن وارد مرحله بهره‌برداری شده و ۲ حوضچه باقیمانده در دست اجرا است.
وی بیان کرد: با احداث طرح تغذیه مصنوعی دشت هشتگرد که سال ۹۹ به بهره‌برداری رسید آب رودخانه کردان در بالا دست آزاد راه کرج – قزوین به نفع سفره‌های زیر زمینی مهار می‌شود.
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان البرز اظهار کرد: امسال به رغم وضعیت نامناسب بارش‌ها در این استان تا کنون اقدامات مؤثری برای کنترل سیلاب‌ها و آب‌های سطحی انجام شده است.
برتری گفت: امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد بارش‌های بیشتری باشیم تا بتوانیم آب‌ها را به سمت سفره‌های زیرزمینی هدایت کنیم.
گفتنی است؛ استان البرز دارای ۲ طرح تغذیه مصنوعی فعال در دشت‌های فردیس و هشتگرد به ظرفیت حدود ۱۰۲ میلیون متر مکعب است. سه طرح تغذیه مصنوعی دیگر در این استان در حال ساخت است.
اکنون سفره‌های آب زیر زمینی استان البرز به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند؛حدود ۷۵ درصد آب مصرفی استان البرز در بخش شرب، کشاورزی و صنعتی از محل سفره‌های زیر زمینی تأمین می‌شود.

 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات