چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲

استقبال البرز از هفته کتاب و کتاب‌خوانی با ۶۰۰ ویژه برنامه

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز با بیان اینکه این استان با تدوین و به اجرا درآوردن بیش از ۶۰۰ ویژه برنامه فرهنگی به استقبال هفته کتاب و کتابخوانی رفت؛ مطرح کرد: بر این اساس ویژه برنامه‌هایی در مکان‌های عمومی و آموزشی استان البرز کلید خورده است.

البرز- رمزگشانیوز؛ علی معدنی پور با اشاره به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی ( ۲۳ تا۳۰ آبان‌ماه) افزود: براین اساس ویژه برنامه‌هایی در مکان‌های عمومی و آموزشی استان البرز کلید خورده است.
وی بیان کرد: برگزاری کنگره شعر و داستان «در مسیر روح‌الله» ویژه سالگرد شهید عجمیان از جمله ویژه برنامه‌های هفته کتاب در البرز است که به مدت۲ ماه از ۱۲ آبان تا ۳۰ آذر ادامه دارد.
معدنی پور دیدار با خانواده‌های معظم شهدایی که زندگینامه آن‌ها به صورت کتاب به چاپ رسیده را از دیگر برنامه ها برشمرد و اظهار کرد: برنامه استانی بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار روز شنبه ۲۷ آبان ماه برگزار خواهد شد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی البرز یکی دیگر از برنامه‌ها را رونمایی و نقد کتاب «اسم تو مصطفاست» عنوان کرد و گفت: این کتاب مربوط به زندگینامه شهید مدافع حرم «مصطفی صدرزاده» است که همراه با رونمایی از این کتاب از نویسنده این کتاب «راضیه تجار» به صورت ملی تجلیل می‌شود.
معدنی پور رونمایی از کتاب‌های بومی استان با عنوان فصل کتاب البرز را از دیگر این برنامه‌ها برشمرد و افزود: رونمایی و نقد کتاب «آبی آرام» در کرج که مجموعه شعری از یک نویسنده بومی است و همچنین رونمایی از کتاب «نیمه روشن ماه»، «هلیا در سرزمین شاهنامه»، «فرهنگ جامع ضرب‌المثل‌های تاتی اشتهارد، «امانت خدا» و «انفاق و اثرات آن در زندگی» از دیگر برنامه‌های رونمایی و نقد کتاب است که در دیگر شهرستان‌های استان برگزار می‌شود.
وی جشنواره «زیر سایه کتاب» در سه مقطع را از دیگر این برنامه‌ها عنوان کرد و اظهار کرد: یکی از مقاطع این جشنواره در بخش داستان‌نویسی کتاب است که کتابی را به کودکان و نوجوانان به صورت مصور معرفی می‌کنیم تا آن‌ها متنی برای آن بنویسند و کتاب‌نویسی کنند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز مقطع دوم این جشنواره را بخش کتاب سازی دانست و گفت: این بخش با عنوان «کتابخانه رویایی من» برگزار می‌شود تا کودکان و نوجوانان کتاب رویایی‌شان را به صورت تصویر یا جلد در بیاورند.
وی افزود: همچنین بخش «مهمان قطبی» عنوان آخرین مقطع جشنواره زیر سایه کتاب است که در این بخش نمایشنامه خوانی است کودکان و نوجوانان از یک کتاب انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در دهه سوم آبان نیز مسابقه «لیگ کتاب باز» برای گروه سنی نوجوانان برگزار می‌شود که این مسابقه به صورت مشاعره با شخصیت های اصلی داستان و نویسنده است .
معدنی پور برگزاری بخش آکادمی کتابخوانی در فردیس ویژه گروه سنی کودک و نوجوان در روز ۲۵ آبان‌ماه را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی برشمرد و اضافه کرد: در این برنامه طی ۵۰ روز ۵۰ کتاب برای مطالعه معرفی می‌شود.

اردوی جهادی خواندن در منطقه عشایری گلدره
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز گفت: همچنین اردوی جهادی «خواندن» در منطقه عشایری گلدره نظرآباد برگزار می‌شود که برنامه کاربردی و تاثیرگذاری با اجرای قصه‌گویی و برنامه‌های فرهنگی خواهد بود.
وی افزود:‌ یکی دیگر از این برنامه‌ها همکاری با اداره کل حفاظت محیط زیست با برگزاری سلسله نشست‌های کتابخانه سبز است که در این برنامه مربیان محیط زیستی بازی‌های مرتبط را در کتابخانه‌ها به کودکان آموزش می‌دهند.
معدنی پور تصریح کرد: رونمایی ۲ کتاب بریل و صوتی ویژه نابینایان را در کتابخانه امیرکبیر نیز خواهیم داشت ضمن اینکه در روزهای ۲۴ و ۲۵ آبا ن‌ماه عضویت رایگان برای علاقه‌مندان به کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی استان انجام می‌شود.
 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات