پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

۲۲ قلم از گران‌ترین و مهم‌ترین داروها در البرز تولید می‌شود

صنایع دارویی استان البرز، نقش پیشتاز در رشد علمی و صادرات دارویی کشور بر عهده دارند.

به گزارش رمزگشانیوز؛   نایب رییس اتاق البرز ضمن بیان مطلب فوق افزود: ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استان البرز در حوزه بیوتکنولوژی دارویی، در سطح ملی و حتی جهانی کم‌نظیر است.

«امیر فرشچی» ادامه داد: داروهای ویژه بیماران خاص و صعب العلاج که در استان البرز تولید می‌شوند، بیشترین سهم از سبد صادرات دارویی کشور را در اختیار دارند. ۲۲ قلم از گران‌ترین و مهم‌ترین داروهای درمان سرطان، ام.اس، بیماری‌های خودایمنی، نازایی و هموفیلی در استان البرز تولید می‌شوند که این استان را به قطب مهم اقتصاد دارو در کشور تبدیل کرده است.

وی افزود: صنایع دانش بنیان دارویی در استان البرز، سالیانه ۱٫۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور ایجاد می‌کنند. همچنین ۵۰ درصد سبد صادرات دارویی کشور به تولیدات استان البرز اختصاص یافته است.

دکتر فرشچی گفت: صنایع دانش بنیان دارویی استان البرز نقش موثری در اشتغال نیروهای جوان و متخصص بر عهده دارند. میانگین سنی شاغلان این بخش حدود ۳۰ سال و میانگین تحصیلات آنها نیز فوق لیسانس است. به همین دلیل می‌توان گفت که صنعت داروسازی استان البرز، نقش بسیار مهی در جلوگیری از فرار مغزها بر عهده دارد.

به گفته فرشچی، یکی از مهم‌ترین دستاورهای صنایع دارویی البرز، خلق ارزش است که در این زمینه، رتبه نخست کشوری در اختیار استان البرز است. در واقع صنایع دارویی استان، به دلیل دانش بنیان و تجاری بودن، توانسته‌اند به شعار اقتصادی مقاومتی عینیت ببخشند؛ زیرا این صنایع از سویی دورن زاد هستند و تحقیق و توسعه را در خدمت تولید انبوه صنعتی قرار داده‌اند و از سوی دیگر برون‌گرا هستند و افزون بر فروش داخلی، در حوزه صادرات نیز توفیق جدی کسب کرده و چرخه اقتصادی مناسبی را خلق کرده‌اند.

نایب رییس اتاق افزود: در استان البرز شرایط خاص و ویژه برای شرکت‌های داروسازی وجود دارد. در حال حاضر ۵۱ واحد دارویی در البرز فعال است و دو واحد غیرفعال نیز در آینده نزدیک با رفع مشکلات‌شان به چرخه تولید دارو بازمی‌گردند. با فعالیت این شرکت‌ها، علاوه بر تامین نیاز کشور استمرار صادرات شرکت‌های دارویی استان وجود دارد.

وی اظهار امیدواری کرد که با تسهیل شرایط گمرکی و دسترسی به منابع مالی، شرکت‌های دارویی بتوانند واردات مواد و تجهیزات مورد نیاز که در کشور تولید نمی‌شوند، صادرات محصول و روان بودن گردش نقدینگی را بهتر از قبل مدیریت کنند.

فرشچی در پایان تاکید کرد: همراه با حمایت‌های وزارت بهداشت و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، خوشبختانه سهم اصلی صنایع دارویی استان البرز به‌ویژه شرکت‌های پیشتاز علمی، در اختیار بخش خصوصی است و به واسطه خلاقیت‌ها و توانمندی‌های این بخش، بر مشکلات عمومی کشور ناشی از تحریم‌های غیر منصفانه و رکود کرونایی غلبه کرده‌اند.

انتهای پیام/
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات