یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲

هشدار ثبت احوال درباره نصب برچسب‌های «آنی یاب» بر مدارک هویتی

سازمان ثبت احوال اعلام کرد شهروندان نیازی به استفاده از برچسب‌های «آنی یاب» بر روی مدارک هویتی خود ندارند و هیچگونه ارتباطی بین این شرکت‌ها و سازمان ثبت احوال وجود ندارد.

جامعه- رمزگشانیوز؛ روابط عمومی سازمان ثبت احوال کشور نوشت: محمد باقر عباسی -معاون امور هویتی و حقوقی سازمان ثبت احوال کشور- گفت: در برخی از دفاتر پیشخوان گزارشاتی مبنی بر ضرورت استفاده شهروندان از برچسب های «آنی یاب» بر روی مدارک هویتی آنان نظیر کارت ملی به سازمان ثبت احوال کشور اعلام شده است که نه تنها نیازی به این امر نیست بلکه باعث مخدوش شدن این مدارک گردیده و این یک نوع تخلف است.
وی با تأکید بر اینکه حفظ مدارک هویتی بسیار مهم بوده و شهروندان باید در حفظ این اسناد کوشا باشند، افزود: این فرآیند هیچ ارتباطی با فعالیت‌های این سازمان ندارد و در چرخه امور این سازمان نبوده و شهروندان نسبت به سوءاستفاده این شرکت‌ها هوشیار باشند.
معاون امور هویتی و حقوقی سازمان ثبت احوال با اشاره به ادعای این شرکت‌ها مبنی بر کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در وقت و یا اطلاع به شهروند در صورت پیدا شدن مدارک، ادامه داد: روند تحویل مدارک و اسناد هویتی پیدا شده توسط فرد مشخص است و ضمن اینکه مردم در زمان پیدا کردن مدرکی می‌توانند آن را تحویل مراجع ذیصلاح بدهند.
وی با تأکید بر اینکه شهروندان در صورت پیدا کردن مدارک هویتی باید آن را به نزدیکترین اداره ثبت احوال تحویل دهند، افزود: شناسنامه ها و کارت‌های هوشمند ملی پیدا شده تحویلی به ادارات ثبت احوال در سامانه‌ای متمرکز به ثبت می‌رسد و افرادی که مدارک آنان مفقود شده است، می‌توانند با مراجعه به سامانه سهیم به آدرس sahim.sabteahval.ir با استفاده از گزینه مدارک پیدا شده و وارد کردن اطلاعات خود نسبت به جستجوی مدارک اقدام کنند.
معاون امور هویتی و حقوقی در پایان بر حفظ مدارک هویتی تاکید و اظهار کرد: شهروندان برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، از در اختیار قرار دادن اطلاعات هویتی خود به دیگران جدا پرهیز نمایند. 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات