یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
اخبار ویژه
حزب الله لبنان از حمله موشکی و پهپادی امروز خود به ۹ پایگاه ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.
حاضران در کنفرانس «پاسخ بشردوستانه اضطراری در غزه» در پایان با صدور بیانیه‌ای بر ضرورت برقراری آتش‌بس در این باریکه و احترام رژیم صهیونیستی به قوانین بین‌المللی تأکید کردند.
پس از ارائه قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش بس در غزه، روسیه و چین ضمن مخالفت با آن نسبت به قبول متن این قطعنامه از سوی رژیم صهیونیستی پرسش‌هایی را مطرح کردند.
شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای ضدایرانی را به تصویب رساند که بر اساس آن از تهران خواسته شده است همکاری با این نهاد افزایش یابد.
هم‌زمان با گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال ارائه قطعنامه ضد ایرانی توسط سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست شورای حکام، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن اعلام بی‌طرفی نسبت به آنچه تصمیم «سیاسی» اعضای شورا خواند از تمایل خود برای تداوم تعاملات سطح بالا با دولت آتی ایران سخن گفت.
مسئولان اتحادیه اروپا از پیشنهادی که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره آتش بس در نوار غزه مطرح کرد؛ استقبال کردند.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه تاکید کرد: حکم دادگاه لاهه به اسرائیل برای توقف عملیات نظامی در رفح "الزام آور" است و همه طرف‌ها باید از آن پیروی کنند.
رسانه‌های بین‌المللی حضور مردم ایران در بدرقه شهدای خدمت را به‌صورت ویژه پوشش دادند و برخی از رسانه‌های غربی نیز ناچار شدند به این حضور گسترده اعتراف کنند.
همزمان با گشایش دفتر یادبود دیپلماتیکی برای رئیس جمهور وزیر خارجه شهید ایران در محل نمایندگی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک، سفرا و نمایندگان ۵۰ کشور جهان تاکنون، این دفتر را امضا و به آنان ادای احترام کرده‌اند.
رسانه های غربی در حال پوشش وداع مردم در تهران با آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان ایشان را که در سانحه هوایی روزیکشنبه به شهادت رسیدند، هستند و یکی از این رسانه‌ها در گزارشی اولیه عنوان کرد که از ساعات اولیه صبح مردم با حضور گسترده خود در خیابان های پایتخت حاضر شدند.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل در پی شهادت آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه اعلام کرد: درحالی‌که ملت ایران در سوگ این ضایعه غم‌انگیز به‌سر می‌برد، اقدامات لازم از سوی دولت بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت صحیح امور کشور در فقدان رئیس جمهور انجام می‌شود.
شهادت «آیت الله سید ابراهیم رئیسی» خادم الرضا(ع) به همراه تیم همراه ایشان در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه سی در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی طی یک سانحه هوایی در رسانه های غربی بازتاب گسترده‌ای داشت و به تیتر یک اکثر رسانه‌های جهان تبدیل شده است.
پهپاد شناسایی ترکیه برای یافتن بالگرد حادثه دیده رئیس جمهور وارد آسمان ایران شد.