یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
در بهار ۲۰۱۲ فرهنگ لغت Macquarie استرالیا و آژانس تبلیغاتی McCann گروهی از متخصصان زبان را گردهم آوردند تا بر پدیده‌ای رایج در عصر تلفن‌های هوشمند نامی بگذارند. آن‌ها این پدیده را فابینگ 'Phubbing' لقب دادند و آن‌ را چنین تعریف کردند: "عمل نادیده‌گرفتن کسی که با شما صحبت می‌کند، با توجه و نگاه‌کردن به تلفن همراه خود".
بر اساس آمار و ارقام منتشرشده، مصرف دخانیات در میان مردان و زنان گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال به ترتیب ۳۴ و ۹۰ درصد افزایش یافته، همچنین مصرف روزانه سیگار در میان زنان ۱۸ تا ۲۴ ساله به میزان ۱۹۰ درصد و در میان مردان این بازه سنی به میزان ۴۶ درصد افزایش یافته است.
شهیدرئیسی مدیر کارتابلی نبود؛‌ خودش اینگونه می‌گفت و از مدیرانش هم همین توقع را داشت.‌ آمار سفرهای استانی را نداشت و همین شهادت او در انجام سفر و ماموریت، گواه همین مدعاست.
یونسکو یک ‌بار دیگر در تعریف سواد تغییر ایجاد کرده است. در این تعریف جدید، توانایی ایجاد تغییر، ملاک باسوادی قرارگرفته است. یعنی شخصی باسواد تلقی می‌شود که بتواند با استفاده از خوانده‌ها و آموخته‌های خود، تغییری در زندگی خود ایجاد کند.
در اعتقادات مذهبی و پیشینه تاریخی ما همواره تأکید شده که غیرت و غیور باشیم نه تعصب و متعصب!
در ادامۀ یادداشت‌های تحلیلی به زبان مردم در کلان‌شهر کرج، از افق و منظر یکی دیگر از گرایش‌های علم زبان‌شناسی به این پدیده نگاهی می‌اندازیم. گرایش زبان‌شناسی اجتماعی- فرهنگی، پیوندی میان زبان و ابعاد مختلف اجتماع و فرهنگ مردم است و امکان وسیع و دقیق‌تری در اختیار علاقمندان به حوزۀ مردم‌شناسی و فرهنگ و مطالعات فرهنگی قرار می‌دهد، تا جامعه و فرهنگ و زبان مردم را بهتر و عمیق‌تر بشناسد.
یکی از پُر تنش‌ترین رفتارهای فردی و اجتماعی پاسخ به این سوال است که آیا باید همرنگ جماعت شد و هر رفتار و ضدارزشی که در جامعه به عُرف و فرهنگ تبدیل شده، باید پذیرفت و از آن پیروی کرد؟!
خانم سیمین دانشور بانوی معلم ایرانی، اولین زنی که داستان نویسی را به صورت حرفه‌ای آغاز کرد. در بهاران آمد و در پایان زمستان رخت از دنیا بست تا به جلالش برسد.
شاید گمان داشته باشیم که خرافات رفتاری است که تنها در ‌دوران و تاریخ پیشینیان بوده درحالی که امروز خرافات درکشورهای مختلف دراشکال مختلف رواج دارد و حتی به یک صنعت پردرآمد تبدیل شده است.
شاهنامه خوانی نوعی خُنیاگری به شمار می‌آید که همواره در میانِ عشایر لُر زبان در طول قرن‌ها مایه‌ی سرگرمی بوده است.
در چراغ قرمز پارک شرافت کرج تصادفاً با جوانی قد بلند، رعنا با تیپ ورزشکاری آشنا شدم که در کمال ناباوری شیشه ماشین‌های عبوری را پاک می‌کرد. هرچند چنین مناظری در چراغ قرمزهای تهران و کرج صحنه‌هایی عادی و روزمره می‌باشد. کنجکاوی خبرنگاری مجبورم کرد تا پیگیر کیستی و چرایی موضوع باشم.
با رشد شهرنشینی و تغییرات گسترده در ابعاد شهرها و به نوعی شکل‌گیری محلات و محدوده‌های جدید با معماری و برنامه‌ریزی‌های متفاوت بافت‌های قدیمی شهر که شاید هویت تاریخی به معنای متداول آن را نداشته باشند دستخوش ناهنجاری در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و کالبدی شده است!
تصور کنید از شما می‌‌‌پرسند می‌‌‌توانید با یک شخص، زنده یا درگذشته، یک‌ساعت وقت بگذرانید و شام میل کنید. اقتصاددانی که شما باشید، تصمیم می‌‌‌گیرید این یک‌ساعت را صرف گپ‌‌‌و‌‌‌گفت با دنیل کانمن کنید.
چاپ دهم از کتاب مجموعه قوانین و مقررات شورا های اسلامی شهر با آخرین تغییرات تا شهریور ۱۴۰۱ و در ۲۹۹ صفحه به شرح مفصل قوانین و مقررات شورا های اسلامی پرداخته است.
روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود “زمین” را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.
سعدی شیرازی، شاعر و حکایت پرداز قرن هفتم قمری، درگلستان و بوستان استاد ایجاد موقعیت های داستانی، شخصیت پردازی و شرح روحیات آدم ها و بیان مضونی شاعرانه در جامه ی حکایات است. حکایاتی که آشنای ذهن و ذوق همگان است، اما شگرد و هنر سعدی در سرودن غزلی که بر فن حکایت پردازی متکی باشد، داستان دیگری است.
روز ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ واپسین روز فروردین بهترین فرصت برای پیاده‌روی و گشت و گذار خانوادگی و مجردی در پارک فاتح (یادگار مهندس و کارآفرین خوشنام یزدی و به نوعی پدر معنوی کرج نوین) کرج بود.
به‌گفته کارشناسان، اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران توسط آمریکا و متحدینش بیشتر از آنکه جنبه عملیاتی داشته باشد جنبه روانی دارد و از سال ۲۰۱۹ به بعد ایجاد محدودیت بیشتر برای فروش نفت ایران عملاً نشدنی است.
«در هشت سال اخیر نامگذاری‌ها با تأکید بر مسئله «تولید» صورت گرفته که نشان می‌دهد ریشه اصلی چالش‌های کشور به مبحث تولید باز می‌گردد».
۳۱ فروردین در تقویم ایرانی روز ملی گندم و نان است. ابتدا این روز مهم را به کشاورزان گندم کار (کاشت، داشت و برداشت) آسیاب‌بانان و همچنین صنف زحمت‌کش نانوایان تبریک می‌گویم.