یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲
درحالی مبحث تعادلِ ورودی و خروجی دستمزد کارگری -به عبارت ساده‌تر موضوع دخل و خرج ماهانه- همچنان به عنوان یکی از معضلات اساسی در اقتصاد کشور محسوب می‌شود که مؤلفۀ تورم، نقش تأثیرگذار در مقولۀ دستمزد دارد و به استناد آمار موجود در این راستا، تورم سالانه خوراکی همچنان بالاتر از 50درصد است.
حسب سوابق تاریخی، با تشکیل حکومت‌های مستقل ایرانی از حکومت مرکزی عباسی(عربی)، حفظ و حراست از میراث قدیمی ایرانی، زبان فارسی و نوروز و... مورد توجه مجدد قرار می‌گیرد و به همراه آن و به خصوص در دوره آل بویه، گسترش و پذیرش مذهب تشیع در ایران، فراگیر می‌گردد.
درحالی با ورود به عرصه جدید فناوری، بسیاری از کسب‌وکارها و سبک زندگی افراد در معرض تغییر اساسی قرار گرفته که به باور کارشناسانِ امر در این زمینه، فعالیت بیش از حد گروهی از فعالان مجازی با شواف‌های پی در پی که برای خودنمایی و غالباً پُرکردن خلأهای روزمره است؛ به تغییر نگرشِ بسیاری از افراد که علی‌الخصوص در رده سنی نوجوان کشور قرار دارند، منجر شده است.
«ژست پُک» اگرچه این روزها از بانوانِ جامعه تا نوجوانان کم‌سن و سال را به خود درگیر کرده که سعیِ قریب به اکثریتِ کارشناسان امر در این راستا، پاک‌سازیِ مسیر دخانیات از روزمرۀ یکایک آحاد جامعه است که مع‌هذا با تفاسیر موجود و رصد وقایع روزانه، نه تنها به تصفیۀ افکار اقشار درگیرِ این امر، منتهی نگشته که هر روزه به تعداد صاحبان این ژست اضافه می‌شود.
در حالی در هفته سلامت روان به سر می‌بریم که هفته سلامت روانِ سال جاری با شعار "سلامت روان مسئولیت فردی و اجتماعی همه ماست" نام‌گذاری شده است. عنوانی که مسئولیت‌پذیریِ این امر را به طور واضح نشانه گرفته اما فرهنگ مسئولیت‌پذیری در این زمینه به طور مستمر و اصولی در زیربنای تفکریِ افراد جامعه پی‌ریزی نشده است.
عدالت آموزشی یک مفهوم ذهنی است و بر اساس دیدگاه و ارزش‌های هر فردی می‌توان آن را به گونه‌های متفاوتی تفسیر کرد، در واقع دوران تحصیل از ابتدایی تا فارغ‌التحصیلی دانشگاه مهم‌ترین برهه در زندگی هر فردی محسوب می‌شود که پایه و اساس بسیاری در مراحل مختلف زندگی از جمله فکری، اخلاقی، اعتقادی و اجتماعی را شکل می‌دهد.
در شرایطی که اقتصاد ایران درگیر شدیدترین تحریم‌هاست بخش خصوصی می تواند در بازار تحرک و پویایی ایجاد و بازار را تکان داده و از حالت راکد دربیاورند.
واقعیت‌های میدانی امروز نشان داده که دانش‌آموزان فرق بین حریم خصوصی و عمومی را نمی‌دانند و وابستگی عمومی به شبکه‌های اجتماعی، غالب شدن گفتمان فضای مجازی و لایک‎کردن‌های بدون فکر، نشان می‌دهد که نوجوان و کودک را بی‌پناه در این عرصه قرار داده‌ایم.
تئودور روزولت معتقد است: "من بخشی از هر چیزی هستم که خوانده‌ام". این کلام را به صورت عام، تعمیم دهید به مطالبی که هر روزه بر روی صفحاتِ شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مجازی در حال انتشار است. گزاره‌هایی که در جهت روشنگریِ اذهان عمومی یا منحرف ساختن تفکرات فردی و جمعی در جامعه چیده می‌شود.
درحالی مؤلفه تورم در بازه زمانی کنونی، از جمله موضوعات پربحث در میزگردهای اقتصادی است که با توجه به شرایط تورمیِ موجود و صعود این موضوع طی سال‌های گذشته تا کنون -علی‌رغم راهبردهای مشخص در این مسیر- همچنان مقولۀ تورم در مسیر فزاینده رو به حرکت است و خبرِ افزایش تورم ماهانۀ مردادماه، در یکایک پایگاه‌های خبری بارگذاری شد.
نیمه دوم سال گذشته درست در شرایطی که اقتصاد ایران در حال سامان یافتن بودو مذاکرات و رویدادهای سیاست خارجی هم کاتالیزوری برای بهبود آن شده بودناگهان آتش فتنه از اتاق‌های فکر غربی بلند شد.آشوب در ایران به اسم آزادی، علیه معیشت. آن فتنه البته سرانجامی نیافت اما بررسی‌ها نشان می‌دهدکه تبعات اقتصادی این توطئه و وطن‌فروشی فریب‌خوردگان، چندده هزارمیلیارد تومان بوده است.
در حالی نام‌گذاری شعار سال -از سال 1378 تا کنون- به رویه‌ای جدی برای چیدمان نقشه راه در سال وقت، بدل گشته که با توجه به شرایط اقتصادی در چندسال اخیر تا کنون، شعار سال حول مسائل اقتصادی در گردش است و ریل‌گذاری و طی مسیر در این خصوص، نیازمند همکاری و مساعدتِ بیش از پیشِ مسئولان در این زمینه است.
ایام گرم سال و فصل تابستان، کاهش چشمگیر بارش نزولات جوی، خشکسالی و به‌تبع آن کاهش ذخیره منابع آبی تولید برق، وارد مدار شدن وسایل سرمایشی و مصرف بالای این تجهیزات، وقوع پدیده تغییر اقلیم و افزایش بی‌رویه ساخت‌وسازها، رشد تقاضا و... موجب می‌شود تا در روزهای مختلف سال با افزایش و رشد بالای مصرف انرژی برق مواجه شویم به‌نحوی‌که تأمین برق مطمئن و پایدار مشترکان با چالش‌هایی همراه می‌شود.
 بسیاری از کشورها با توجه به کمبود منابع انرژی در جهان، طرح‌های متنوعی در جهت بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در بخش‌های مختلف پرمصرف، آغاز کرده‌اند که یکی از آنها بخش ساختمانی است. در این بخش، داده‌های استخراج شده توسط طرح‌های مختلف رده‌بندی انرژی، پس از جمع‌آوری، در اختیار شرکت‌های برچسب‌گذاری قرار داده می‌شود تا آنها با انجام محاسباتی خاص اقدام به رده‌بندی انرژی و تدوین برچسب انرژی کنند.
مجموعه صنعت برق با وجود تمامی سختی‌ها، در روزهای سرد زمستان و گرماگرم تابستان، بی‌وقفه در تلاشند تا برق پایدار و مطمئن مورد نیاز مشترکان را تامین کنند و در این مسیر مردان و زنان بسیاری، گام برمی‌دارند تا شبکه برق سراسری پایدار باشد.
صرفه‌جویی در هر امری پسندیده و مورد تأکید دین مبین اسلام است و با توجه ‌به سبک زندگی امروز کشورمان از اهمیت دوچندانی به‌خصوص در مصرف آب و برق -دو نیاز اساسی- برخوردار است.
مدیریت فعلی واحد ارتباطات ایران خودرو باید از اقدامات و آمار سازی های مدیریت قبلی، پند گیرد و از افراد کار بلد فقط بر اساس شایسته سالاری بهره ببرد تا ارتباطات درونی و برونی شرکت اصلاح شود.
اسماعیل کردلو پیشکسوت حوزه ارتباطات و روابط عمومی می‌گوید که گرچه نقشِ شبکه‌های اجتماعی همچون وات ساپ و اینستاگرام در اشتغالزایی، اطلاع‌رسانی و توسعه ارتباطات بی‌بدیل است لکن در روی دیگر سکه‌ها تهدیدهایی نیز به همراه دارند که نمی‌توان به سادگی از کنار آنها گذشت.
اکنون در شرایطی که جامعه ما با انبوهی از هجمه‌ها، تبلیغات سوء، دشمنی‌های هدف دار در فضای واقعی و مجازی روبرو شده جایگاه تبیین بیش و پیش از هر مفهوم دیگر می‌تواند در افزایش بصیرت، فهم، ادراک، باور فردی و جمعی موثر بوده و با خنثی سازی توطئه‌های هدفمند دشمنان، معاندین نظام اسلامی ایران و رسانه‌های بیگانه، پایه‌های کنش و رفتار ارزشی، اخلاقی و صحیح را در افراد فراهم آورد.
 حالا ادعاهای جنجالی برخی مقامات دولت سیزدهم در جریان سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری به مهمترین پاشنه آشیل دولت تبدیل شده است.