یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
کشور به مدل‌سازی تامین مالی برای اجرای پروژه‌های زیربنایی و توسعه ارایه خدمات اجتماعی نیاز دارد.
درحالی با توجه به شرایط کرونایی در اوضاع حاضر، موارد بهداشتی- اجتماعی و اقتصادی و گذر از شرایط موجود، اولویت‌های جامعه فعلی محسوب می‌شود که شماری از افراد با درنظرگرفتن دل‌مشغولی‌ و دغدغه‌های کنونی‌شان، به مواردی متمرکز شده‌اند که به هرچیز جز سلامت ختم می‌شود و به گفتۀ کارشناسان اجتماعی در این امر، ضعف فرهنگی می‌تواند اتیکت قابل بیانی برای این افراد در بازه زمانی جاری محسوب شود.
یکی از راه های سخیف کردن یک مشکل برای فرار از حل آن دادن آدرس غلط و مطرح کردن اشتباه صورت مسئله است به شکلی که در نگاه عمومی مسئله جالب به نظر بیاید اما در حقیقت مشکلات پشت این صورت مسئله جالب پنهان گردد. ماجرای کارتن خواب‌هایی که کارت بازرگانی به نام آنها صادر شده است از همین جنس بود.
مشارکت اساسی‌ترین عنصر دستیابی به اهداف توسعه به ویژه توسعه شهری است. مشارکت مردم و شهروندان برای رسیدن به توسعه پایدارشهری یک ضرورت انکار ناپذیر است. شهروندان یکی از سرمایه‌های ارزشمند اجتماعی شهرها هستند و به طور قطع مشارکت همه جانبه مردم به عنوان ذینفعان اصلی شهرها در بهبود مدیریت و حل مشکلات آن نقش کلیدی دارد.
ساوجبلاغ به دلیل روستاهای خوش آب و هوای آن که در میان کوه‌های مرتفع و دره‌های عمیق آرمیده‌اند، به تازگی علاوه بر گردشگران و مسافران، میزبان همیشگی مردمی است که از زندگی در شهرهای بزرگ به ستوه آمده و  در آرزوی چشمه‌ای گوارا، سایه درختی و هوایی پاک هستند و چه بهشتی زیباتر و خوش‌آب و هواتر از ساوجبلاغ که از دیرباز به «سرزمین چشمه‌ آب سرد» شهرت یافته است.
قصد افزایش سرعت در داخل شهرها را داریم و خیابان امروز جدی‌ترین تهدید برای شهروندان شده است؛ چرا باید در شهری که تعداد دوربین‌های کنترل سرعت به سختی به دو رقم می‌رسد و پل‌های مکانیزه هم همینطور که اغلب مشکل دارند، باید سرعت را افزایش داد و بعد به صورت توهین آمیز نسبت به شهروندان و با هزینه و جیب آنها بین خیابان (رفوژ) را نرده‌های آهنی که تداعی کننده قفس و زندان است، بکشیم.
سریالی ساخته می‌شود به نام دل، برای دلِ مخاطب آیا یا دلِ اسپانسر؟ صحنه‌هایی را ضبط کرده برای نشان دادن به اقشارِ متوسط و ضعیف جامعه یا تک درصدی‌ها؟ رابطه‌هایی را نشان می‌دهد برای استحکام بیشتر یا تزلزل؟ جایگاه بانوان را رفیع می‌داند یا پایین؟ سوال اصلی اینجاست سریال دل، کدام تفکر درست در جامعه را با ساختنِ چهل قسمت توانست به خوردِ مردم بدهد؟
یاد دوران کودکی که می‌افتیم، بازی بود و جنب و جوش و تحرک. یک جا نشستن برایمان معنا نداشت. اگر توی خانه بودیم پُشتی‌ها و بالش‌ها، وسایل خانه سازی‌مان بودند و ضبط صوت خانه و نوارکاست، تمرین گویندگی و خوانندگی‌مان. اما تمام بازی‌های ما در خانه خلاصه نمی‌شد. به جز یک ساعت برنامه کودک که مجریِ آن بیشتر از اعضای خانواده نگران سلامتِ چشم‌های ما بود، برنامه و کار دیگری برای سرگرمی وجود نداشت.
در تاریخ معاصر جامعه ایرانی دستخوش تحولات اقتصادی گوناگونی بوده که گاه متأثر از فضای سیاسی و گاه تأثیرگذار بر فضای سیاسی و حکومتی بوده است. آسیبی که در این دوران ساختار اقتصادی جامعه را تهدید می‌کند تبدیل‌شدن فرهنگ سودگرایی مطلق به ایستاهایی ماندگار در رفتار اقتصادی نسل‌های جوان جامعه است.
اخیرا در روزنامه‌های معتبر استان خبری از پاسخ گلایه‌مندی نماینده محترم شهرستانهای ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در خصوص وضعیت آبرسانی به روستاهای شهرستان طالقان از قول آقای مدیر کل آب و فاضلاب استان البرز آورده است که به محض رویت این خبر مات ومبهوت از این ادبیات سخیف وناپسندمدیر کل مربوطه در این روزنامه شدیم.
«مهدی حاجی قاسمی» رئیس کمیسیون عمران، ترافیک و حمل و نقل شهری شورای اسلامی شهر کرج در یادداشتی به ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در سال پایانی دوره پنجم شورای اسلامی شهر کرج اشاره کرده است.
بخش مرکزی طالقان متشکل از ۳۴ روستا مدت چهل روز است بخشدار ندارد.
مشارکت سیاسی عموم شهروندان با دیدگاه‌های متفاوت یکی از مولفه‌های تعیین کننده جامعه مدنی و تضمین تحقق خواسته‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. مشارکت سیاسی در چارچوب قانون که در جامعه طی انتخابات رقم می‌خورد، در حقیقت تظاهر عملی اراده مردم برای تعیین سرنوشت خویش است و فرآیندی است که طی آن بدنه سیاسی و تصمیم گیرنده در چارچوبی قانونی و مسالمت‌آمیز دگرگون می‌شود.
با توجه به تحریم‌های عدیده‌ای که چندین سال است کشور را از لحاظ اقتصادی درگیر کرده و تا حد زیادی به تضعیف اقتصادی درجامعه منجر شده است؛ پاندمی کووید19 نیز در هفت‌ماهه گذشته تاکنون در روند ناتوان‌سازیِ شماری از مشاغل و کسب‌وکارها -به‌ویژه خصوصی- به نحو تأثیرگذاری عمل کرده است، به‌گونه‌ای که می‌توان از ویروس‌کرونا به عنوان تحریمی در تحریم کنونیِ کشور یاد کرد.
حسین بن علی (ع) در سال 58 هجری در منا به هنگام حج خطبه‌ای خواند که به «خطبه منا» مشهور است. ترجمه فارسی آن حدود 2100 کلمه است. خطبه از سه قسمت تشکیل شده که قسمت اول عمدتاً ذکر مناقب اهل بیت است و با نقد معاویه – یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های بیان خطبه - آغاز می‌شود؛ خطاب بخش دوم و سوم عمدتاً «دانشمندان الهی» و نخبگان جامعه هستند.
 هشدار نسبت به کاهش نرخ زاد و ولد در کشور به تکرار شنیده می‌شود. برخی آمارها هم نشان می‌دهد که نرخ فرزندآوری زنان ایرانی با نرخ زیادی کاهش یافته است. سخنانی درباره برنامه‌های خارجی‌ها برای کاستن از نرخ زادآوری ایرانیان شنیده می‌شود. نرخ فرزندآوری و پیری جمعیت بدون جایگزینی با نسل جوان هم تهدیدی برای هر کشوری است و بنابراین این سؤال مهمی است: چرا مردم (زوج‌ها) تمایل کمتری به فرزندآوری دارند؟
با توجه به پیش‌رو بودن دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شماری از استان‌های کشور و موضع‌گیری‌های مشخص و یا نامشخصِ عده‌ای افراد در کسوتِ اهالیِ رسانه، فعال اجتماعی و یا منتقدانِ مادرزاد در این فن، حریف؛ بر پاره‌ای از مطالب موجود، عمق فاجعه در بروز و ظهورِ بی‌سوادیِ سفید که بیش‌ازپیش در جامعۀ رسانه‌ای فعلی در حال گسترش است، قابل مشاهده است.
امسال در شرایطی به استقبال ماه محرم حسینی می‌رویم که داس کرونا دسته دسته جان آدم‌ها را درو می‌کند، هیچ واکسن و دارویی تا کنون رسما توان غلبه بر این ویروس را نداشته و انسانِ درگیر در دو وجهیِ عقل و احساس را بار دیگر به مبارزه می‌طلبد. اینجاست که تعادل در تصمیم‌گیری و غلبه بر غلیان احساس می‌تواند ما را در عبور از این مسیر دشوار یاری دهد.
یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی درحالی چهارم اسفندماهِ سال گذشته برگزار شد و قرار است 21شهریورماهِ جاری در 11حوزه‌ انتخابیه به دور دوم کشیده شود که حضور یک بانوی دیگر در جمع زنانِ حاضر در مجلس یازدهم، می‌تواند رکورد مجلس را همانند دوره گذشته حفظ کرده و امیدوار به این موضوع بود که بتوان تغییرات احتمالی در نمای قانون‌گذاری را بیش‌ازپیش در مجلس شورای اسلامی شاهد بود.
همه کم ‌و بیش می‌پرسند «آینده چه می‌شود؟» بخشی از پاسخ من این است که ایران آینده بر اساس بسته ماندن و باز شدن دریچه‌های دو سد یا شکستن آن‌ها رقم می‌خورد. این دو سد چیست؟