چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰

هشدار رئیس سازمان غذا و دارو درمورد مصرف خودسرانه دارو و مکمل

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو همزمان با شروع هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها نسبت به مصرف خودسرانه دارو و مکمل در دوران همه گیری کرونا هشدار داد.

به گزارش رمزگشانیوز؛ به نقل از ایفدانا، «محمدرضا شانه ساز»، رییس سازمان غذا و دارو در پیامی به مناسبت برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت ها، یکم تا هفتم آبان ماه ۱۴۰۰، آورده است:

مسمومیت با داروها، سموم دفع آفات و ترکیبات شیمیایی و شوینده خانگی، یکی از مواردی است که به راحتی با رعایت برخی از نکات قابل پیشگیری می باشد. سهولت دسترسی به این مواد بدون داشتن اطلاعات کافی از نحوه نگهداری، مصرف، عوارض، خطرات و هشدارهای مربوط به آن، شیوع مسمومیت های اتفاقی و تعمدی را به میزان زیادی افزایش داده است.

در سال جاری همزمان با همه گیری بیماری کرونا، جامعه باید توجه ویژه‌ای به نگهداری و مصرف صحیح فرآورده های ضدعفونی کننده خانگی، صنعتی و الکل داشته باشد و باید تلاش شود تا برای حفظ سلامت، داروهای مصرفی در کرونا از مجاری قانونی و داروخانه ها و بیمارستانها تهیه شوند و از مصرف داروها و فرآورده های مکمل به صورت خودسرانه خودداری شود تا از بروز عوارض و مسمومیت‌های ناخواسته پیشگیری شود. توجه به نحوه تهیه و مصرف صحیح فراورده های ضدعفونی کننده و الکل، باعث خواهد شد صدمات ناشی از مصرف آنها به حداقل برسد.

بسیاری از ضایعات ناشی از بروز مسمومیت ها به سادگی قابل پیشگیری هستند. متاسفانه سهل انگاری در نگهداری صحیح داروها و مواد شیمیایی در منزل، منجر به عوارض دائمی و آزار دهنده ناشی از مسمومیت ها خصوصاً در کودکان خواهد شد. وقوع مسمومیت های حرفه ای حاد و مزمن در کارگران شاغل در کارخانجات صنایع شیمیایی، استفاده از وسایل گاز سوز و مواد شیمیایی و شوینده در منازل و فقدان آگاهی های کافی در اغلب خانواده ها، همگی منجر به بروز خطر و مسمومیت خواهد شد. همچنین سوء مصرف مواد مخدر و محرک، خود می تواند عامل بروز مسمومیت با این مواد باشد.

آمار بالای مصرف داروها در جامعه از یک سو احتمال بروز تداخلات دارویی را بالا خواهد برد و از سوی دیگر اشتباهاتی که ضمن تجویز و مصرف دارو به صورت ناخواسته صورت می گیرد ممکن است بیمار را به سمت مصرف مقادیر بالاتر از دوز درمانی و مسمومیت با داروها سوق دهد. این مورد حتی ممکن است با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعداد بالای اقلام دارویی در نسخ بیماران مبتلا به کرونا و متاسفانه خود درمانی برخی از بیماران بیش از پیش رخ دهد.

ضمن اشاره به دلایل فوق، اجرای فعالیت های مرتبط با پیشگیری از مسمومیت ها در هفته نخست آبان ماه هر سال می تواند در امر آموزش و اطلاع رسانی کلیه اقشار جامعه و کاهش موارد مسمومیت های اتفاقی و تعمدی مفید واقع شود و با توجه به محدودیت تختهای بیمارستانی و هزینه های بالای دارو و درمان، خصوصا در شرایطی که اغلب ظرفیت بخش بهداشت و درمان کشور معطوف به درمان بیماران مبتلا به کرونا می باشد، پیشگیری از مسمومیت می تواند به تمرکز بر درمان بیماران مبتلا به کرونا کمک شایانی کند.

در هفته نخست آبان ماه سال جاری، اطلاع رسانی نحوه پیشگیری از مسمومیت ها از طریق انتشار مطالب، انجام تبلیغات شهری، اجرای آموزش های مجازی برای مخاطبین دانش آموز، دانشجو، کارخانجات، مؤسسات، مساجد و انجام عملیات وسیع اطلاع رسانی از طریق رسانه های عمومی شامل خبرگزاری ها، روزنامه ها، رادیو و تلویزیون، ارسال پیامک، درج پیامهای مربوط به هفته پیشگیری از مسمومیت ها در سربرگ های اداری، قبوض آب و برق و فیش حقوقی کارمندان و پخش مصاحبه ها و توصیه های علمی اساتید امر صورت می گیرد.

برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت ها برنامه ای است که در بسیاری از کشورهای جهان اجرا می شود و در کشور ما نیز شانزده سال است که هفته نخست آبان ماه به عنوان هفته «پیشگیری از مسمومیت ها»  نامگذاری شده است و در این هفته در خصوص راه های پیشگیری از بروز انواع مسمومیت ها و چگونگی کنترل آن و نحوه انجام اقدامات اولیه در مواجهه با فرد مسموم، اطلاع رسانی و آموزش عمومی به صورت وسیع و گسترده ای انجام می پذیرد.

امید است تا با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور، مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم سراسر کشور و سازمان ها و نهاد های همکار، مانند معاونت بهداشت، معاونت درمان، سازمان پزشکی قانونی کشور، سازمان اورژانس کشور، سازمان آتش نشانی، سازمان آموزش و پرورش و بسیاری دیگر، این هفته با شعار :« پیشگیری از مسمومیت در همه گیری کرونا" و "با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم»

 به بهترین و پرمحتواترین شکل برگزار شود و دستیابی به اهدافی مانند ارتقاء دانش جامعه در خصوص داروها، مواد شیمیایی و سموم، کاهش مرگ و میر ناشی از مسمومیت ها، کاهش مراجعات مسمومیت به اورژانس بیمارستان ها و نحوه برخورد با حوادث شیمیایی میسر گردد.

انتهای پیام/
 
 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات