یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

 رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت:

افراد سالم ۳ برابر بیماران سرطانی به کرونا مبتلا می‌شوند

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه افراد سالم سه برابر بیشتر از بیمارانی سرطانی به کرونا مبتلا می‌شوند، گفت: این بیماران پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر از سایر افراد رعایت می کنند و به همین دلیل کمتر از افراد عادی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

به گزارش رمزگشانیوز به نقل از ایرنا؛ «علی قنبری مطلق» افزود: مطالعات انجام شده روی ۱۵۰ نفر از بیماران مبتلا به سرطان و هزار نفر از افراد سالم نشان می‌دهد که میزان مثبت شدن کرونا در این بیماران کمتر از افرادی عادی است و در واقع افراد سالم سه برابر بیشتر مبتلا به کرونا می‌شوند.

وی اظهار کرد: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به سرطان مراقبت‌های بیشتری از خود برای عدم ابتلا به کرونا می‌کنند و در واقع پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر از سایر افراد رعایت می‌کنند، در عین حال بیماران مبتلا به سرطان وقتی به بیماری کرونا دچار می‌شوند احتمال مرگ و میر آنها دو برابر است. 

قنبری ادامه داد: در دوران کرونایی، مراجعات غیرضروری بیماران سرطانی به مراکز درمانی کاهش یافته و با برنامه ریزی‌ها و هماهنگی‌های انجام شده در نظام شبکه بهداشتی و خدمات درمانی کشور، بسیاری از آنها به صورت آنلاین و بدون مراجعه به مراکز درمانی ویزیت می‌شوند البته بیمارانی که جراحی یا شیمی درمانی دارند، روند درمان آنها قطع نشده و حضوری است.

وی تصریح کرد: همچنین کارشناسان سامانه ۴۰۳۰ را آموزش دادیم تا به سؤالات و نحوه درمان این بیماران پاسخ دهند تا از میزان مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و عدم ابتلای آنها به کرونا کاسته شود و این عمل مؤثر بوده است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان است که در سال ۲۰۱۵ باعث ۸.۷ میلیون مرگ شده است. بر اساس  پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع سرطان در کشورهای توسعه یافته تا سال ۲۰۲۵، ۴۵ درصد افزایش خواهد یافت.

 در ایران پس از حوادث ترافیکی  و بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان به عنوان سومین علت مرگ شناخته می‌شود و بر اساس نتایج مطالعه جهانی «بار سرطان  در ۱۹۵ کشور جهان» در سال ۲۰۱۶،   ۵۴ هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت کرده اند که این میزان مرگ، ۱۴.۹ درصد از کل مرگها  (۳۶۰ هزار مرگ) در این سال را شامل شده است.

 نرخ بروز سرطان در ایران ۱۴۹.۷۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر است، متوسط بروز سالانه سرطان در دنیا (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»،   ۱۸۲ در هر ۱۰۰ هزار نفر و حاکی از نرخ بسیار پایین تر بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط دنیاست.

افزایش فاکتورهای خطر سرطان، رشد جمعیت و پیری جمعیت در افزایش موارد بروز سرطان در کشورهای در حال توسعه (شامل ۸۲ درصد جمعیت جهان)، به علت افزایش آمار کلی سرطان در ایران  است.

 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات