یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

شرط عربستان برای بهبود روابط با اسرائیل

پادشاه عرستان در تماس تلفنی با دونالد ترامپ بر حمایت از «طرح صلح عربی» برای حل اختلاف میان فلسطین و رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

به گزارش رمزگشانیوز از ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان واس، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان یکشنبه شب در تماس تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ضمن بررسی اوضاع منطقه خاورمیانه از "تلاش‌های آمریکا برای برقراری صلح" تشکر کرد.

وی در این تماس گفت، عربستان به دستیابی به راهکاری برای حل دائم و عادلانه مساله فلسطین و برقراری صلح که "پایه اصلی" تلاش‌های ریاض و طرح صلح عربی (تشکیل کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ با پایتختی قدس شرقی در مقابل عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل) است، تاکید دارد.

پادشاه عربستان به ترامپ تاکید کرده اگر کشور مستقل فلسطینی تاسیس نشود، روابط کشورش با اسرائیل عادی نخواهد شد.

این اظهارات در حالی ایراد شده که دولت آمریکا تلاشش برای اجرای طرح موسوم به "معامله قرن" در خاورمیانه و سازش میان کشورهای عربی با اسرائیل را دوچندان کرده است.

در ۱۳ اوت امارات و اسرائیل از توافق برای عادی سازی روابط میان دو طرف با میانجیگری آمریکا خبر دادند؛ توافقی که ترامپ آن را "تاریخی " توصیف کرد!

بعداً ترامپ اعلام کرد که احتمال انعقاد قرارداد مشابه میان عربستان با اسرائیل را می‌بیند، در حالی که منابع رسمی گفتند که بحرین کشور بعد از امارات است که عادی سازی روابط با طرف اسرائیلی را اعلام خواهد کرد.

در همین راستا اسرائیل الیوم نوشت، پیشرفت قابل توجهی در تلاش‌ها برای دستیابی به موفقیت سیاسی با عربستان سعودی حاصل شده است اما ملک سلمان همچنان با روند عادی سازی بین کشورش و اسرائیل مخالف است.

انتهای پیام/
 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات