پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

اسماعیلی:

قوه قضائیه زیر بار فشارها در هیچ پرونده‌ای نمی‌رود

سخنگوی قوه قضائیه گفت: یکی از جاسوسان سیا که درباره سپاه قدس و محل استقرار شهید سلیمانی اطلاعات جمع آوری می‌کرد، به اعدام محکوم و به زودی حکم وی اجرا می‌شود.

به گزارش رمزگشا نیوز، غلامحسین اسماعیلی در بیست و هفتمین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: مقام معظم رهبری با تبیین ویژگی‌های تحول در سیره و سلوک امام راحل وظیفه تحول آفرینی همه دستگاه‌ها در راستای گام دوم را تبیین کردند.

وی افزود: تبدیل روحیه خمودگی و تسلیم به روحیه مطالبه گری، نگرش جدید در باور مردم به دین و تحول نوین اسلامی از شاخصه‌های این موضوع است

سخنگوی قوه قضائیه به مهندسی تحول در قوه قضائیه اشاره و تصریح کرد: امروز با گذشت یک سال و اندی از این دوره جدید آثار تحول در قوه قضائیه نمایان شده است.

اسماعیلی ادامه داد: اصلاح رویه‌ها و ساختارها، شفافیت و فساد ستیزی در قوه قضائیه سه ضلع تحول در قوه قضائیه محسوب می‌شود.

وی افزود: امروز متخلفین در هر لباس و پوششی دیگر از حاشیه امن و حریم ممنوعه برخوردار نیستند. برخورد قوه قضائیه با معدود عناصر فاسد درون قوه قضائیه هم جدی و هم قاطع و عبرت‌آموز است. البته لازم میدانم توصیه‌ای اخلاقی به اصحاب رسانه داشته باشم مبنی بر اینکه رسانه‌ها جریانات سیاسی و اشخاص مختلف این پرونده را بهانه‌ای برای تسویه‌حساب شخصی و گروهی قرار ندهند، از تخریب دیگران و اهانت به اشخاص اجتناب کنند. حتی نسبت به متهمان اجازه دهند برابر موازین قانونی رسیدگی انجام و حکم صادر شود.

وی افزود: تخلف و جرم در قوه قضائیه یک استثنا و نه یک رویه است. این قوه از بیشترین و دقیق‌ترین نهادهای نظارتی برخوردار است و در جهت سلامت دستگاه قضا، تشدید شده است، اعلام می‌کنیم با وجود همه نظارت‌ها و معیارهای خاص، آمارهای دقیق ما حکایت از آن دارد عدد متخلفین درون قوه قضائیه به ویژه در جامعه قضات کمتر از یک‌درصد است.

اسماعیلی با بیان اینکه این ایام مقارن با دوره جدید مجلس است، گفت: به نمایندگان محترم مجلس و هیأت رئیسه و رئیس محترم آنکه موفق شدند اعتماد کردم را کسب کنند تبریک عرض می‌کنم و برای آنها در این دوره مهم آرزوی توفیق دارم. قوه قضائیه آمادگی خود برای همکاری با بین قوا را اعلام می‌کند.


سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که شنیده شده یکی از جاسوسان سیا به اعدام محکوم شده است آیا این موضوع صحت دارد؟ گفت: اخیراً فردی به نام سید محمود موسوی مجد که به سرویس موساد و سیا وصل شده بود در قبال اخذ دلارهای آمریکایی برای آنها در حوزه‌های امینتی از جمله سپاه قدس و محل استقرار شهید سلیمانی اطلاعاتی را جمع‌آوری کرده بود؛ با حکم دادگاه انقلاب به اعدام محکوم و دیوان عالی این حکم را تأیید کرده است و به زودی این حکم اجرا می‌شود.


اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در موضوع پرونده مهم هفت تپه که دارای ابعاد پیچیده و فساد بزرگی بود شاهد بودیم افرادی در جلسه اول دادگاه حضور یافتند اما در جلسات بعدی حضور نیافتند و اعلام شد که به دلیل کامل نبودن تحقیقات بوده است در صورتی که در صورت عدم تکمیل پرونده، متهم در جلسه دادگاه حضور نمی‌یابد، با توجه به اینکه این شخص (شهید زاده) دارای ارتباطاتی هست، می‌توان این مسئله را ناشی از فشارهایی خارج از دستگاه قضا دانست؟ گفت: بخشی از پرونده به دادگاه آمده و بخشی از آن در دادسرا است.

وی افزود: فردی که اسم بردید جز کسانی است که اسمش در کیفرخواست صادره نیست و اسمش در بخش مفتوح پرونده است و اگر منتهی به صدور کیفرخواست شد به این دادگاه می‌رسد.

اسماعیلی ادامه داد: به هیچ‌وجه قوه قضائیه زیر بار فشارها در هیچ پرونده‌ای نمی‌رود.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به پرونده طبری گفت: یکی از قضاتی که اسمش در پرونده طبری بوده پیام داده که به کشور بازمی‌گردد و هر رأیی که قضات صادر کند می‌پذیرد.

وی افزود: این فرد اعلام کرده طرف امروز و فردا به کشور بازمی‌گردد.

اسماعیلی در خصوص بازگشت زندانیان از مرخصی گفت: این زندانیان به گروه‌های مختلف تقسیم شدند اولین گروه ۳۷۰۰ نفر بودند که در عید فطر عفو شدند. به گروه دیگری از آنها آزادی پایان حبس و برخی از زندانیان از تعلیق اجرای مجازات برخوردار شدند. برخی از زندانیان مشمول بازنگری حسب قانون جدید شدند تا به زندان بازگردند؛ روند بازگشت زندانیانی که به لحاظ نوع جرم باید به زندان بازگردند آغاز شده و تا کنون ۱۲۸ هزار و ۶۰۰ زندانی از مرخصی استفاده کردند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه اگر در پرنده عیسی شریفی ثابت شود که رئیس مجلس تخلفاتی داشته چه اتفاقی می‌افتاد گفت: ما با اگر و شاید حرف نمی‌زنیم. فردی که شما از ایشان نام بردید در زمره متهمان این پرونده نیست.

اسماعیلی در خصوص نامه انجمن سلولوزی به معاون اول قوه قضائیه و انحصار یک شرکت ترکیه‌ای گفت: این پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب تهران در حال رسیدگی است و تحقیقات این پرونده در حال انجام است و به زودی نظر نهایی قوه قضائیه اعلام خواهد شد.

اسماعیلی در خصوص وضعیت رسیدگی به پرونده قتل رومینا دختر تالشی گفت: برای ما دختر کشی پدرکشی فرزند کشی فرقی ندارد و ما به این پرونده با قاطعیت رسیدگی خواهیم کرد و این را می‌گوئیم که برای ما نوع جنایت فرقی ندارد و هر کسی مرتکب جنایت و قتل شود ما به پرونده به طور قاطع رسیدگی خواهیم کرد.

اسماعیلی گفت: در لایحه حفظ کرامت بانوان آورده شده که اگر قتل به گونه‌ای شود که متهم قصاص نشود حتماً مجازات باید تشدید شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: البته برخی از افرادی هم که یک روزی درباره عدم قصاص حرف می‌زدند و مطلب می‌نوشتند امروز داعیه دار قصاص پدر رومینا شده‌اند.

 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات