یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

انتقال بخشی از آب رودخانه کردان به تالاب صالحیه البرز

مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان البرز از انتقال بخشی از آب رودخانه کردان شهرستان ساوجبلاغ به تالاب صالحیه در غرب البرز خبر داد.

البرز- رمزگشانیوز؛ جلال برتری مطرح کرد: در جریان بارش‌‎های اخیر استان البرز افزون بر ذخیره سازی بخشی از آب رودخانه کردان، بخش دیگری از آب این رودخانه به سمت تالاب صالحیه شهرستان نظرآباد هدایت شد.
وی ادامه داد: احیای تالاب صالحیه به عنوان یک مکان زیست محیطی و تفریحی در برنامه کاری شرکت آب منطقه‌ای استان البرز قرار دارد که این اقدام از مشکلات زیست محیطی استان‌های البرز و تهران خواهد کاست.
برتری اظهار کرد: خشک شدن این تالاب به گسترش گرد و خاک و ریزگردها در منطقه همراه است از این رو باید اقدام لازم برای احیای این تالاب دنبال شود.
این مسئول افزود: از سوی دیگر تالاب صالحیه یک زیستگاه برای پرندگان و سایر جانوران است و به عنوان یک جاذبه گردشگری از اهمیت فراوانی برخوردار است.
مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان البرز گفت: در کنار احیای تالاب صالحیه، تقویت سفره‌های زیر زمینی آب استان با استفاده از آبهای سطحی و سیلابی به عنوان یک برنامه محوری دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه تا کنون با بهره‌گیری از ۲ طرح تغذیه مصنوعی در دشت‌های فردیس و هشتگرد امکان ذخیره‌سازی ۱۰۲ میلیون متر مکعب آب سطحی در البرز فراهم شده است، گفت: سه طرح دیگر تغذیه مصنوعی دشت‌ها در دست احداث داریم.
برتری تاکید کرد: عزم واراده شرکت آب منطقه ای البرز برآن است تا تهدید سیلابی را به فرصتی برای تغذیه سفره‌های زیر زمینی تبدیل کند؛ اکنون این ظرفیت وجود دارد تا بیشتر سیلاب‌ها به سفره‌های زیرزمینی استان هدایت شود.
این مسئول با بیان اینکه سفره‌های آب زیر زمینی البرز طی سال‌های گذشته تا کنون به علت کم بارشی و برداشت‌های بی‌رویه فقیر و کم رمق شده است، گفت: بر همین اساس شرکت آب منطقه‌ای البرز با توسعه طرح های تغذیه مصنوعی درصدد تقویت و نجات این سفره‌ها است.
قابل ذکر است؛ تالاب صالحیه به وسعت ۴۸ هزار هکتار حدود ۱۶ هزار هکتار آن در شهرستان نظرآباد استان البرز و مابقی در استان قزوین واقع شده است.


 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات