یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

ظرفیت طرح‌های تغذیه مصنوعی دشت‌های البرز به ۱۰۲ میلیون مترمکعب رسید

مدیر امور منابع آب شهرستان‌های کرج و فردیس استان البرز از تکمیل طرح تغذیه مصنوعی سیمین دشت فردیس خبر داد و گفت: در این راستا ظرفیت مخازن تغذیه مصنوعی دشت‌ها و سفره‌های زیرزمینی این استان با افزایش ۹ برابری به ۱۰۲ میلیون مترمکعب رسید.

البرز- رمزگشانیوز؛ محمد جهانشاهی افزود: طرح تغذیه مصنوعی دشت هشتگرد شهرستان ساوجبلاغ به ظرفیت ۱۲ میلیون مترمکعب سال ۱۳۹۹ به بهره برداری رسید که توانست بخش عمده سیلاب‌های منطقه را جذب و به سفره‌های زیرزمینی انتقال دهد.
مدیر امور منابع آب شهرستان‌های کرج و فردیس گفت: اکنون طرح تغذیه مصنوعی سیمین دشت فردیس به ظرفیت حدود ۹۰ میلیون متر مکعب به عنوان بزرگترین طرح آبخوانداری استان البرز تکمیل شده هرچند که این طرح طی سه سال اخیر در جریان احداث بخش‌هایی از آن فعال سازی شد.
وی اظهار کرد: ذخیره سازی سیلاب‌ها توسط این طرح موجب نجات تعدادی از چاه‌های خشکیده دشت فردیس در سه سال اخیر شده است؛ این طرح دارای پنج دریاچه جمع آوری آب‌های سطحی و سیلاب‌ها است که با فناوری روز دنیا احداث شده و تا پایان سال جاری به طور رسمی افتتاح می‌شود.
مدیر امور منابع آب شهرستان‌های کرج و فردیس بیان کرد: سال ۹۸ طرح تغذیه دشت هشتگرد شهرستان ساوجبلاغ نیز قبل از تکمیل مقادیر زیادی آب‌های سطحی را جمع‌آوری و ذخیره‌سازی کرد.
وی با بیان اینکه استان البرز طی سه سال اخیر با کم بارشی مواجه شده است، گفت: طرح‌های تغذیه مصنوعی مهمترین راهکار برای نجات سفره‌های زیرزمینی در البرز و کشور است.
جهانشاهی ادامه داد: بر همین اساس مطالعه سه طرح دیگر تغذیه مصنوعی در دشت‌های کرج و شهرستان ساوجبلاغ در دست اقدام است تا بتوانیم از سیلاب‌ها به نفع سفره‌های زیرزمینی استفاده کنیم.
وی با اشاره به کمبود آب برای آبیاری باغهای استان البرز اظهار کرد: از سال گذشته طرح‌های مناسبی توسط شرکت آب منطقه‌ای استان برای آبیاری این باغ‌ها به اجرا درآمده که تابستان آینده نیز در صورت کم بارشی این رویه ادامه خواهد یافت.

   
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات