چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲

تولید واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برنامه کاری موسسه رازی

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اعلام کرد: تولید صنعتی واکسن سویه جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از طریق ژنتیک معکوس در برنامه کاری این موسسه قرار گرفت.

البرز- رمزگشانیوز؛ روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، علی اسحاقی روز جمعه در حاشیه آیین بهره‌برداری از خط تولید واکسن های نوترکیب که همزمان با دومین دور سفر رئیس جمهور به البرز وبا حضور وزیر جهاد کشاورزی انجام شد، از وجود امکانات لازم برای تحقیق و تولید واکسن‌های نوترکیب بر پایه پروتئین، در این مجموعه خبر داد و افزود: افتتاح ساختمان تحقیق، توسعه و تولید واکسن‌های نوترکیب و ادجوانت های نسل جدید می تواند مشکلات آتی صنعت واکسن سازی کشور را با سرعت و کیفیت بالاتری مرتفع سازد.
وی اظهار کرد: اساس تولید واکسن های این ساختمان بر پایه پروتیین‌های نوترکیب است و آنتی ژن‌های مورد نیاز برای واکسن‌های نوترکیب و نیز ادجوانت‌های نسل جدید به نام رازی ادجوانت سیستم، در این ساختمان به تولید می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه برای تحقیق و توسعه نیازمند زنجیره هستیم، افزود: رسالت موسسه رازی شناسایی بیماری‌های حوزه دام و طیور در فیلد است و برای تولید واکسن لازم است عامل بیماری‌زا شناسایی، جداسازی و خالص سازی گردد و تبدیل به بذر برای ساخت واکسن شود.
رئیس موسسه رازی خاطرنشان کرد: این پروسه در آزمایشگاه بخش تحقیق و توسعه انجام و به بذر واکسینال تبدیل می شود و پس از فرمولاسیون و مطالعات ایمنی زایی، تصفیه و تخلیص انجام می گیرد که پس از اطمینان از قابلیت تبدیل به واکسن و تجاری سازی، وارد مرحله نیمه صنعتی می شود.
وی با تاکید بر اینکه کارکرد اصلی این ساختمان، اجرای این فرآیند است، گفت: مرحله توسعه آنتی ژن تا فرمولاسیون صنعتی در این ساختمان اتفاق می افتد و تمام امکانات لازم برای تحقیق و تولید واکسن های نوترکیب بر پایه پروتئین، در این ساختمان وجود دارد.
عضو هیات علمی موسسه رازی خاطرنشان کرد: بسیاری از قسمت های این ساختمان برای انواع واکسن های موجود در موسسه و یا واکسن هایی که در آینده ساخته می شوند مانند واکسن های کشته باکتریایی و ویروسی و نیز واکسن های توکسوئیدی قابل استفاده است و ۸۵ تا ۹۰ درصد امکانات مورد نیاز برای تولید واکسن های mRNA یا RNA را داراست؛ در گام بعدی به این سمت حرکت خواهیم کرد که برای توسعه فناوری این نوع واکسن در سطح صنعتی گام برداریم.
وی ابراز امیدواری کرد که این ساختمان بتواند مشکلات آتی صنعت واکسن سازی را با سرعت و کیفیت بالاتری مرتفع سازد چراکه واکسن‌های نسل جدید به زودی در داخل کشور مورد استفاده قرار می گیرد و منشا و منبع تولید آن در موسسه رازی خواهد بود.

فناوری ساخت ادجوانت نسل جدید در انحصار موسسه رازی و چند کشور معدود در دنیا
اسحاقی ضمن تشکر از تیم توسعه دهنده تولید واکسن کووید۱۹ (رازی کووپارس)، گفت: کلنگ تاسیس ساختمان تحقیق توسعه و تولید واکسن های نوترکیب از سال ۱۳۹۹زده شد و هم اکنون برای سایر بخش‌های تولیدی موسسه نیز در حال استفاده است.
وی خاطرنشان کرد: آمادگی لازم برای انتقال فناوری این نوع واکسنپ‌ها وجود دارد و حتی نخبگان این حوزه می‌توانند ایده‌های خود را در زمینه سایر فرآورده‌های بیولوژیک به محصولات صنعتی و تجاری تبدیل کنند.
رئیس موسسه رازی تکنولوژی ساخت این نوع ادجوانت ساخته شده در این مجموعه را تنها متعلق به ۲ الی سه کشور در دنیا عنوان کرد و افزود: لازم به ذکر است که نخستین واکسن استنشاقی کووید۱۹ در دنیا نیز در موسسه رازی تولید شد و با انجام چندین مرحله کارآزمایی های بالینی، این واکسن دستاورد بسیار مهمی برای کشور و مجموعه رازی محسوب می شود چراکه ابداع کننده و پیشتاز بودیم و پس از ما شرکت های دیگری وارد این حوزه شدند.
وی تصریح کرد: برای بهره گیری از این نوآوری در جهت ارتقا سلامت و امنیت زیستی و دانش فنی در کشور، نیازمند حمایت همه جانبه هستیم.
اسحاقی اضافه کرد: به رغم اینکه موسسه رازی در ابتدا و در سال ۱۳۰۳ با هدف ساخت واکسن در حوزه دام تاسیس شد، اما در دنیا این مجموعه را به عنوان تولیدکننده واکسن های پزشکی می شناسند و اکنون علاوه بر تولید واکسن هایی مانند فلج اطفال، دیفتری، کزاز، سرخک، سرخجه، اوریون و کووید۱۹، تولید سایر واکسن‌های مورد نیاز کشور را در برنامه دارد. در حال حاضر نیز در هر سه حوزه واکسن های انسانی، دام و طیور فعالیت دارد اما از نظر تیراژ، با توجه به جمعیت، میزان تولید واکسن های دام و طیور بیشتر است.
وی با اشاره به اینکه پیشران تحقیق و توسعه موسسه رازی واکسن‌های پزشکی هستند گفت: زمانی که واکسن‌های پزشکی توسعه می یابند، از فناوری آن در حوزه ساخت واکسن‌های دام و طیور نیز استفاده می‌شود.

انجام ۶ مرحله کارآزمایی بالینی برای تولید واکسن رازی کووپارس
عضو هیات علمی موسسه رازی افزود: حدود ۸۰ نوع فرآورده در حوزه پزشکی و دامپزشکی وجود دارد که حاصل تحقیق و توسعه در موسسه هستند و برای این فرآورده‌ها هیچ گونه انتقال تکنولوژی به موسسه رازی صورت نگرفته است.
وی گفت: برای ساخت هر نوع واکسن جدید، از زمان کشف تا رسیدن به بازار معمولا زمانی بین ۱۵ تا ۲۰ سال لازم است اما در زمان شیوع پاندمی کرونا، با توجه به اضطرار، این زمان کوتاه شد اما از این پس برای ساخت هر واکسن به زمان طولانی قبل باز خواهیم گشت تا تحقیقات و کارآزمایی های لازم برای واکسن‌ها انجام پذیرد.
اسحاقی تصریح کرد: البته برای واکسن کووید ۱۹ موسسه رازی نیز تاکنون ۶ مطالعه بالینی انجام شده که شامل سه فاز بالینی، فاز دز بوستر، فاز کودکان پنج تا ۱۷ سال و نیز فاز واکسن استنشاقی است.
وی با تاکید بر اینکه بر اساس استانداردهای دنیا تولید یک واکسن از کشف تا بازار بین ۱ تا یک و نیم میلیارد دلار هزینه در بر دارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس وجود شرکت‌هایی مانند رازی و پاستور برای کشور بسیار حیاتی است و هیچ شرکت خصوصی نمی‌تواتد این مقدار سرمایه‌گذاری را داشته باشد؛ چراکه واکسن و حفظ سلامت کشور موضوعی حاکمیتی است.

 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات