چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲

شکل‌گیری ۱۹۹ مرکز درمان ناباروری و قراداد با بیمه سلامت

معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران از شکل‌گیری ۱۹۹ مرکز درمان ناباروری اعم از درمانگاه، بیمارستان و مرکز جراحی محدود سخن گفت و افزود: افراد نابارور برای استفاده از خدمات بیمه‌ای باید به مراکز و پزشکان صاحب صلاحیت سازمان مراجعه نمایند تا نشان‌دار شوند و بتوانند از خدمات استفاده کنند.

سلامت- رمزگشانیوز؛ ایسنا نوشت: مریم آزادی با اشاره به قانون جوانی جمعیت که اشاره دارد سازمان‌های بیمه‌گر باید هزینه درمان زوج‌های نابارور را تحت پوشش قرار دهند، گفت: سازمان بیمه سلامت به‌عنوان نهادی پایه این اقدامات را از سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار داده و برای این اقدام پیش‌قدم شد و تا امروز به‌صورت مستمر این کار را اجرایی کرده است.
وی از شکل‌گیری ۱۹۹ مرکز درمان ناباروری اعم از درمانگاه، بیمارستان و مرکز جراحی محدود سخن گفت و افزود: این مراکز با بیمه سلامت قرارداد دارند و کسانی که به مراکز دولتی ما مراجعه می‌کنند، ۹۰ درصد خدمت گیری آن‌ها تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و اگر به مراکز خصوصی یا جهاد دانشگاهی و خیریه نیز مراجعه شود، ۹۰ درصد تعرفه عمومی غیر دولتی را پوشش می‌دهیم.
آزادی خاطرنشان کرد: با ارائه مدارک و مستنداتی دال بر دریافت خدمت می‌توان به ادارات کل بیمه سلامت در کشور مراجعه کرد و خسارت درمان را دریافت نمود.
به گفته معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران هیئت وزیران به‌صورت سالانه تعرفه بخش‌های مختلف را بر اساس مالکیتِ دولتی، غیرعمومی یا خصوصی تعیین می‌کند و برای حوزه بستری نیز ۹۰ درصد تعرفه دولتی را پوشش می‌دهیم ولی برای درمان ناباروری اگر فرد به مراکز غیر دولتی مراجعه کند، ۹۰ درصد تعرفه غیر عمومیِ دولتی پوشش داده می‌شود.
اگر زوجین به مراکز دولتی نیز مراجعه کنند، ۹۰ درصد تعرفه دولتی از سوی بیمه سلامت پوشش داده می‌شود.
آزادی در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: یک زوج نابارور ممکن است با اقدامات ساده صاحب فرزند شود و این اقدامات در سطوح یک و دو صورت می‌گیرد و لیست مراکز طرف قرارداد ما نیز در پرتال سازمان بیمه سلامت موجود است و برای استفاده از خدمات بیمه می‌توان به این مراکز مراجعه کرد و راهی را نیز در نظر گرفتیم که اگر زوجین به مراکز غیر طرف قرارداد با ما مراجعه نمایند، بتوانیم در قالب هزینه‌ای به آن‌ها کمک کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در سال‌های قبل خدمات درمان ناباروری تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبود و از اواخر ۱۴۰۰ تحت پوشش قرار گرفت و باید افراد نابارور به مراکز و پزشکان صاحب صلاحیت ما مراجعه نمایند تا نشان دار شده و بتوانند از خدمات ما استفاده نمایند. در این راستا انتظار داریم در راستای شناسایی بیماران کمک شود که شامل سطوح معاونت بهداشت و درمان می‌شود تا بتوان پس از شناسایی خدمات مناسب را به زوجین ارائه دهیم.
آزادی گفت: در گذشته خدمات تحت پوشش ساده و محدود بود؛ ولی دستورالعمل ویرایش می‌شود و نسخه جدید آن برای سازمان‌های بیمه‌گر ارسال می‌شود که بر اساس نیازمندی‌هایی است که از محیط دریافت می‌کنیم.
 
لینک کوتاه
اخبار مرتبط
نظرات شما
0 نظر
ارسال نظرات