printlogo


آزادسازی حاشیه رودخانه کردان البرز در دست اقدام
آزادسازی حاشیه رودخانه کردان البرز در دست اقدام
کد خبر: 14399
رئیس کل دادگستری البرز با تاکید بر اینکه باید آزادسازی حاشیه رودخانه‌های استان پیگیری شود،گفت: اکنون آزادسازی بستر رودخانه کردان حد فاصل روستای برغان تا چلنگدار شهرستان ساوجبلاغ به طول ۸.۵ کیلومتر در دست اقدام قرار گرفته است.
البرز- رمزگشانیوز؛ اداره کل دادگستری البرز نوشت: حسین فاضلی هریکندی روز دوشنبه در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز اظهار کرد: طرح صیانت از رودخانه‌های البرز به عنوان منابع آبی در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفته است.
وی با قدردانی از اقدامات دادستان مرکز البرز، شرکت آب منطقه‌ای، ثبت اسناد و املاک و دبیرخانه شورای تحول قضایی دادگستری کل استان البرز در اجرای این طرح گفت: با توجه به ایجاد وقفه در برخی مقاطع، لازم است اجرای طرح با رفع موانع و مشکلات در کمیته‌ای با حضور رییس محاکم کرج ، دادستان عمومی و انقلاب کرج و دبیر شورای تحول با دستگاه‌های مرتبط ادامه یابد.
فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه آزادسازی حریم و بستر رودخانه کرج یک الزام قانونی است ،افزود: با اقدامات انجام شده، افزون بر املاک دولتی و شخصی، تاکنون ۲۱ رستوران به صورت داوطلبانه اقدام به آزادسازی کرده‌اند و در مجموع از سال گذشته تا پایان دی ماه امسال نزدیک به ۴۶ هکتار از بستر رودخانه کرج آزادسازی شده است.
وی با اشاره به کاهش ۳۳ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره‌های مشابه سال های قبل ،متذکر شد: تامین آب شرب باید در اولویت باشد؛ با توجه به اهمیت موضوع، دستگاه قضایی آمادگی دارد حمایت‌های لازم و قانونی را در راستای اجرای طرح‌هایی از قبیل انسداد چاه‌های غیرمجاز، مدیریت آب کشاورزی، اولویت‌بندی استفاده از منابع آبی، مقابله با استخرهای غیرقانونی و برداشت غیرمجاز داشته باشد.

تشکیل کارگروه برای تسریع در صدور سند رودخانه‌های البرز
فاضلی هریکندی گفت: بخش دیگری از اقدامات برای جلوگیری از تصرف غیرمجاز حریم و بستر رودخانه ها را صدور اسناد به نام دولت است که تاکنون ۷۳ درصد از اسناد رودخانه‌های استان به نام دولت صادر شده است .

اقدامات برای صدور سند تالاب صالحیه
رئیس کل دادگستری البرز با اشاره به گزارش مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مبنی بر قرار گرفتن حدود یک / سوم تالاب صالحیه درحوزه جغرافیایی البرز، بیان کرد: با توجه به گزارش ارائه شده اصلاح زهکشی و تامین حقابه در محدوده استان البرز در دست اقدام است و از آنجایی که محوطه این تالاب می‌تواند به منبع و کانون ریزگردها در استان تبدیل شود ضروری است اقدامات در سریع‌ترین زمان عملیاتی شوند.
وی اضافه کرد: در خصوص صدور سند این تالاب به نام دولت، با توجه به اختلاف موجود بین منابع طبیعی و محیط زیست، کارگروهی با حضور دادستان مرکز استان، دبیر شورای تحول و مدیران کل محیط زیست، منابع طبیعی، بازرسی و راه و شهرسازی تشکیل شود تا ضمن بررسی و حل اختلافات، شاهد صدور سند این تالاب به نام دولت باشیم.

نظارت بر صدور مجوز استخر در شرایط کم آبی در البرز
آرش استکی، رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در این نشست گفت: باید هماهنگی لازم در راستای اقدامات پدافندی و مدیریت منابع آب انجام و تدابیر لازم اندیشیده شود لذا اعمال مدیریت صحیح در سطح استان بایستی مورد توجه قرار گیرد و در این راستا مقابله با هر نوع ترک فعل در سطح مدیران به شدت جدی گرفته خواهد شد.
وی با انتقاد از صدور مجوز استخر در شرایط کم آبی کنونی، خواستار ورود و نظارت بیشتر دستگاههای مسوول در رابطه با صدور مجوز استخر و تجدیدنظر در آن در شرایط کم آبی شد.

تشدید برخورد با اصناف غیرمجاز
حسن مددی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز نیز در این نشست با ابراز نارضایتی از نظارت بر اصناف فاقد مجوز خواستار تشدید برخوردها و نظارت‌ها بر اصناف غیرمجاز شد.
وی در ادامه، روند آزادسازی رودخانه کرج را غیرقابل قبول دانست و از شرکت آب منطقه‌ای استان البرز خواست با رعایت برابر قانون در حق همه متصرفان، نسبت به اجرای مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز و قرارگاه صیانت از بیت المال اقدام کند.

کاهش آبدهی چاه‌های آب شرب استان
داود نجفیان مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت آب منطقه‌ای استان البرز نیز در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آبی استان گفت: آمار نشان می‌دهد که سال‌های کم بارشی داریم بر این اساس در ۱۰ ماهه سال جاری، کاهش ۳.۱ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته ثبت شد.
وی با بیان اینکه در زمان حاضر تنها ۲۶ درصد از آب شرب مورد استفاده در استان از منابع سطحی تامین می‌شود ، گفت : دبی ‌سنجی انجام شده حکایت از کاهش ۱۲ درصدی آبدهی چاه‌های البرز به میزان ۹۲۵ لیتر بر ثانیه دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز با پیش بینی کاهش بارش در سال جاری و احتمال افزایش تعداد نوبت آبیاری محصولات کشاورزی و به تبع آن افزایش برداشت از منابع آب زیرزمینی برای تامین آب کشاورزی، به منظور مدیریت تامین و توزیع پایدار آب شرب در سال جاری و آتی به تشریح اقدامات مجموعه خود پرداخت و اضافه کرد: جلوگیری از کشت محصولات با مصرف آب بالا، پلمب چاه‌های غیر مجاز زراعی، کاهش میزان برداشت و دفعات آبیاری در اراضی باغی تحت شرب چاه‌های غیر مجاز، جایگزینی منابع آب خام مجاز بخش کشاورزی و صنعت با منابع پساب تولید شده در استان، تهیه بانک اطلاعات چاه‌های کشاورزی نزدیک شبکه‌های توزیع آب شرب، قطع تمامی انشعابات مجاز و غیرمجاز فضای سبز شهرداری‌ها از شبکه‌های توزیع آب شهری، تهیه بانک اطلاعاتی تمام تانکرهای سیار بخش‌های دولتی و خصوصی و اطلاع‌رسانی به منظور مشارکت همگانی در مدیریت تامین و توزیع آب و کاهش سرانه‌های مصرف از جمله این راهکارها هستند.
وی با تشریح اقدامات انجام شده در خصوص آزادسازی و صدور سند رودخانه کرج، در خصوص آخرین وضعیت اجرای عملیات آزادسازی رودخانه کردان، بیان کرد: محدوده در نظر گرفته شده حد فاصل روستای برغان تا روستای سرخاب را شامل می‌شود که به لحاظ مرغوبیت و ارزش اراضی کمتر از رودخانه جاده کرج نیست و در این خصوص نیز برنامه‌ریزی انجام شده به منظور آزادسازی حریم و بستر این رودخانه به طول ۸.۵کیلومتر انجام و اخطاریه به مالکین صادر شده و اقدامات اجرایی در مرحله انتخاب پیمانکار است.

صدور سند برای ۶ هزار و  ۸۰۵ هکتار از رودخانه‌های استان البرز
فرج اله علیزاده، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان البرز در ادامه این نشست با اعلام اینکه به میزان ۶هزارو ۸۰۵ هکتار سند برای رودخانه‌های استان صادر شده است ، گفت: از این میزان یک هزارو ۹۱ هکتار مربوط به رودخانه طالقان ، رودخانه دلمبر ۱۱ هکتار،رودخانه کرج در محدوده شهرستان فردیس ۹۱ هکتار و رودخانه کرج در محدوده شهرستان کرج ۵۰۱ هکتار سند صادر شده است؛ همچنین «رودخانه شور» در حوزه ثبتی ساوجبلاغ به میزان سه هزارو ۳۳۴ هکتار و در حوزه ثبتی اشتهارد یک هزارو ۵۷۷ هکتار ، سند صادر شد.
وی در تشریح اقدامات انجام شده برای صدور سند اراضی کشاورزی استان نیز اضافه کرد: در خصوص اراضی کشاورزی استان البرز که ۶۵ هزار هکتار برآورد شده است تاکنون برای ۲۰ هزار و ۷۹۵ هکتار از آن سند صادر شده که شامل ۳۲ درصد مساحت اراضی کشاورزی استان است ومابقی اراضی دارای چالش مهمی با عنوان خردشدن اراضی کشاورزی استان هستند.

آخرین وضعیت تالاب صالحیه
مجید درگی، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان البرز نیز در این نشست به تشریح شرایط حاکم بر تالاب صالحیه پرداخت و گفت که این تالاب به یکی از کانون‌های اصلی تولید ریزگرد در استان تبدیل شده است و در ایجاد این شرایط دخالت انسانی از جمله ایجاد زهکشی، افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی اراضی سطح کشت در بالادست تالاب، احداث سدها در استان قزوین و از بین رفتن پوشش گیاهی به دلیل چرای شترها را موثر دانست.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده این تالاب ۴۸ هزار هکتاری در استان قزوین واقع شده است با تبیین اقدامات انجام شده در استان برای احیای این تالاب و صدور سند به نام دولت به نمایندگی محیط زیست، بیان کرد: هم اکنون مراحل صدور سند تالاب در محدوده استان البرز و به وسعت ۱۶ هزار هکتاری در دست اقدام است.

صدور اخطاریه ۱۷هزار و  ۵۰۰ واحد صنفی فاقد مجوز
سرهنگ حمید عسگری رئیس پلیس اماکن استان البرز در خصوص دیگر موضوع این نشست با اعلام اینکه در راستای اجرای مصوبات شورا و ۴۶هزارو ۸۵۰ فقره بازرسی نامحسوس و ۱۳ هزارو ۲۴۹ مورد بازرسی میدانی، پنج هزارو ۷۶ اخطاریه صادر و ۲۳هزارو ۶۳۳ مورد اعم از دستورات قضایی صادره، عدم رعایت شئونات اسلامی، عدم رعایت قوانین نظام صنفی، اتمام مدت اخطاریه ای صادره مربوط به سال قبل، منجر به پلمب واحد صنفی شده است.
محمد دادخواه رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز نیز در این خصوص با اعلام صدور ۱۷هزار و ۵۰۰ فقره اخطاریه برای واحدهای صنفی فاقد مجوز شناسایی شده، اظهار کرد: از این تعدادچهارهزارو ۸۲۴ واحد صنفی پس از طی تشریفات موفق به اخذ جواز صنفی شده‌اند. 
لینک مطلب: http://ramzgoshanews.ir/News/item/14399